XXXIII dat alle eindigheden processen zijn en vier afmetingen hebben, omdat zij niet alleen haar eigen lengte, hoogte en breedte, maar ook haar eigen tijd bezitten. „Das Endliche hat einen Anfang aber keinen absoluten; seine Zeit fiingt mit ihm an", merkt reeds Hegel op. Dan ook zal duidelijk worden, dat vrijheid in werkelijkheid slechts kan worden gedacht als zelfbeheerscbing en dat. ziel (of functie) en geest (of oneindigheid) niet mogen worden verward. De groote vraag voor ons Genootschap in liet komende lustrum meer dan in het afgeloopene, lijkt nu deze hoe kan het bijdragen tot de verspreiding van de relativistische denkwijze, tot de ge woonte om te denken in verhoudingen en niet in doctrinaire eenzijdigheden? De prognose is-in zooverre gunstig, dat alle vakken van wetenschap onder onze leden zijn vertegenwoordigd en dat een voortdurend aangroeiende kring deelneemt aan onze werk zaamheden, 'een kring, die bereid zal zijn tot rustig overleg. Leidt dit overleg te zijner tijd tot eene gemeenschappelijke opvatting, dan zou naar buiten invloed kunnen worden uitgeoefend op de richting van het onderwijs onzer zonen en dochters, aan wie de toekomst behoort. Eene schoone taak is voor het nieuwe bestuur weggelegd. Alvorens te eindigen, zou ik nog Uwe aandacht willen vragen voor het zwaar verlies, dat het Genootschap staat te lijden door het aftreden van den voorzitter, die niet herkiesbaar is. Dr. Schoute heeft in sterke mate de signatuur van de afgeloopen periode onzer vereeniging helpen bepalen. Aan zijn vernuftig brein zijn talrijke denkbeelden ontsproten, die voor het Genootschap nuttig waren. In de eerste plaats worde genoemd het uitnoodigen van vreemde geleerden om in onze vergaderingen op te treden, waaraan wij zoo menigen leerrijken avond hebben te danken. Voorts het instituut der gecombineerde bestuurs-en conservatorenvergaderingen. Als dit wat doorwerkt, zal het meer systematische contact stellig aan het beheer der verzamelingen ten goede komen. De nieuwe verlichting in onze vergaderzaal, de projectielantaarn, de gedrukte inhoudsopgaaf der werken zijn te danken aan het initiatief van den voorzitter, die steeds bemiddelde en persoonlijk optrad, zonder eenige moeite te ontzien. Met mondelinge en schriftelijke bijdragen van belang heeft Dr. Schoute onze bijeenkomsten en onze publi- Archief 1926 c

Archief | 1926 | | pagina 37