2 punt van deze cultuur hebben gebracht l). Ook dat gaf zonne schijn. Bolle's vader, gehuwd met een juffrouw Moolenbukgii, was zoo een landheer, landbouwer en tegelijk burgemeester van Haam stede. Wij mogen ons hem voorstellen als een vermogend land bouwer en een vaderlijke burgemeester, die er trots op ging, dat de veldwachters van zijn dorp geen processen-verbaal opzonden; hij sprak zelf recht, als vrederechter, en de dorpelingen legden zich neer bij zijn uitspraken. Was het alleen deze afstamming, die het karakter van den zoon Bolle beïnvloedde, of was het ook het vrije leven op de boerderij, waren het ook de strooptochten met de jongens van den dominee en van den meester door de wilde duinen en langs het eenzame strand van het schoone eiland? Wie zal dat kunnen zeggen! Geheel zooals dat paste in een gezin als van burgemeester Bolle, was deze familie niet kleiner waren twaalf kinderen gekomen in dertien jaren. En al was het droevig dat, ook al weer more majorum, een aantal hunner jong stierf, en te ruste moest worden gelegd aan den voet van de oude kerk te Haam stede, er bleef een vroolijk troepje over, onder wie Johan niet de sterkste van lichaam was, maar wel de levendigste van geest en de vlugste op school. Het onderwijs dat Bolle genoot was, tot aan zijn studententijd, zeer onregelmatig. Eerst werd hij op de dorpsschool gedaan, waar het den onge- durigen knaap best beviel, aangezien de meester tegelijk posthouder was, zoodat de leerlingen dikwijls mochten helpen bij het uitzoeken van de post. Na dè dorpsschool bezocht hij een kostschool te Steenbergen, vanwaar hij werd gezonden naar een school te Zutphen. Maar ten slotte belandde hij weer op zijn Schouwen en wel te Zierikzee op de H. B. S. Deze jaren te Zierikzee waren van grooten invloed, minder door het onderwijs op die H. B. S. dan wel door de leiding van 1) De verdwenen meekrap-cultuur op Schouwen en Duiveland, door A. van der "Weijde, in: Arcldef van het Zeeimsch Genootschap.der Wetenschappen 1925,

Archief | 1926 | | pagina 69