5 als bron van werk dat opzien baarde, en, naast vrees, enorm ontzag inboezemde. De Gasthuis-doktoren die tegenwoordig het ziekenhuis binnen gaan, onopgemerkt, alleen door een bel-signaal aangekondigd, kunnen zich moeilijk voorstellen wat destijds de komst van Bolle was. Een geweldige klop op de voordeur, de deur vloog wijd open, dadelijk kwam alles in het geweer. Het tevoren stille gebouw kwam overal vol gerucht en beweging. Een tijdgenoot, die dat alles dikwijls meemaakte, zei later: het leek wel of Onze Lieve Heer zelf in huis kwam. En nu nog, 40 en meer jaren nadien, kan ieder der doktoren hier een enkele maal in zijn praktijk bemerken, hoe diep het ontzag voor Bolle en zijn werk geworteld is geweest. Voor een deel vindt dat ook zijn verklaring daarin, dat hij lang niet al zijn chirurgisch werk in het Gasthuis deed; vele operaties geschiedden aan huis bij de patiënten. En dat maakte nog veel meer indruk. Eerst moest alles op stelten worden gezet bij de voorbereiding, daarna werd de heele familie met vrienden en buren uitgedreven, en na afloop kwam de operateur in een zonderlinge kleedij de angstig wachtende schare meedeelen wat er nu te hopen viel. Het tegenwoordige opereeren is oneindig minder schilderachtig en indrukwekkend. Het Gasthuis waarin Bolle ging werken, was, als alle zieken huizen dier tijden, zeer eenvoudig ingericht. Het was veel te groot en te hol, daar het oorspronkelijk ook was bedoeld als inrichting voor geneeskundig onderwijs; en het heeft, sinds den bouw in 1866, vijftig jaar geduurd alvorens het geneeskundig ziekenhuis-leven hier ter stede in dat veel te wijde jasje was ingegroeid. Gelukkig groeide het er toen meteen uit ook. Ongeschokt stond lange jaren de overtuiging, ook bij de doktoren, dat wie ziek was thuis behoorde, en dat alleen ar moede of gebrek aan huisvesting een zieke naar een ziekenhuis drong. De groote ommekeer zou nog in lang niet komen. Nog jaren zou het duren, dat het zwaartepunt der behandeling van zieken zou liggen in de huis-praktijk. De belangrijke verbeteringen kwamen eerst in de huis-praktijk, daarna en met moeite, in de zieken-

Archief | 1926 | | pagina 72