7 land die tot deze groep van mannen hebben behoord, dit hebben ondervonden, hoe zwaar de taak was, die zij op zich namen. Alleen staande, zonder wegwijzers, moest Bolle vooruit, mee met de heelkunde, die, door Lister's geniale werk van haar ketenen bevrijd, haar zegetocht was begonnen. Zoo trok Bolle mee, het onbekende land binnen, eiken dag vol arbeid en vol verrassingen, met vallen en opstaan, 's morgens niet wetende waar men 's avonds zou kampeeren. Het was mooi en angstig tegelijk, voor allen die dit meemaakten. Zeker, de een had wat meer kennis en ervaring dan de ander, de een was wat meer vooruitziend dan de ander, maar voor allen was het een onbekend gebied, waar iedere schrede iets nieuws kon brengen, onaangenaam of aangenaam, dat wisten zij nooit. Van hetgeen hem zelf belangrijk voorkwam aan voor- en tegen spoed met zijn chirurgische patiënten, deed Bolle trouw verslag in de vergaderingen van de Vereeniging voor Genees- en Heel kundigen in Zeeland, welke vereeniging meestal in Middelburg bijeenkwam. Van 1879 tot en met 1892 vinden wij ieder jaar in de verslagen de onderwerpen welke hij besprak. Enkele der voornaamste mogen wij niet voorbijgaan in deze schets. Zoo sprak hij in 1881 over een onderwerp dat hem zeer ter harte ging, de antiseptiek volgens Lister; in 1883 demonstreerde hij, zeker ook wel als eerste in Zeeland, de bacillen der tuber culose; in 1885 vertoonde hij de nieuwe behandeling met gal- vano-caustiek; in 1886 het gebruik van het toen nieuwe lanoline en vaseline; in 1887 voerde hij voor de eerste maal de hooge blaassteen-snede uit; in 1889 opereerde hij een kropgezwel, een cyste. Juist al wat hij naar aanleiding van deze patiente vertelde, doet ons weer eens begrijpen hoe onzeker het vak toen nog was. De patiente herstelde, maar niet dan na te hebben doorge maakt wondroos, longontsteking, nierontsteking, en verschillende abscessen te hebben gehad. En dat alles omdat op dezelfde zaal waar de bijna genezen patiente werd verpleegd, een patient met wondroos werd gelegd. Behalve de reeds genoemde onderwerpen besprak Bolle tal van andere zaken, nieuwe operatie-methoden, nieuwe instrumenten, soms ook nieuw verbandmateriaal.

Archief | 1926 | | pagina 74