11 te doen springen, en welke maatschappelijke maatregelen hij wist te doen nemen. Dan ging het in grooten stijl. Zouden wij hebben mogen verwachten, dat een man van Bolle's aanleg en temperament nimmer onbillijk zou zijn geweest; zich nimmer ernstig zou hebben vergist? Natuurlijk niet; waarheids liefde gebiedt ons te erkennen dat een dergelijke verwachting niet overeen zou komen met de werkelijkheid, en dat Bolle in die opzichten kon zondigen jegens zijn medeinenschen. Maar hij zou Bolle niet zijn geweest, indien het hem zwaar ware gevallen ongelijk te bekennen, en om verontschuldiging te vragen. En daarop had hij recht, want hij zelf was vergevings gezind in een mate, als het slechts weinigen menschen gegund is te kunnen vergeven. Sprekende over deze zwakke zijde, zullen wij nooit verzuimen te denken aan Bolle's gezondheidstoestand, en den invloed dien deze oefende. Yan jongsaf was Bolle maaglijdend, welk lijden op hoogeren leeftijd bij herhaling tot ernstige operaties voerde. Toch werd hiermee niet voorkomen, dat hij vele perioden moest doormaken van afschuwelijke pijn. Wanneer wij dit nu zoo alles hebben opgesomd, voelen wij toch meteen dat het niet meer dan een opsomming is geworden. Het bindende element, dat al deze gegevens tot één beeld samen voegt, ontbreekt nog. Maar dat element komt, zoodra wij denken aan Bolle's kijk op het levenhij zag het leven romantisch en was zelf een romantische figuur. Van deze gedachte uit, Bolle's leven beziende, wordt dit één geheel. Wij zien den burgerscholier bij dominee Gillot, gretig luisterend naar de gesprekken over de maatschappelijke vragenwij zien den student in Leiden, vervoerd in bewondering voor de daden der verjongde heelkunde; wij zien den jongen arts in Middelburg, dadelijk klaar om op ongewone wijze openlijk te getuigen van zijn voorliefde; wij zien den voortrekker in volgende jaren, zoekend zijn weg waar nog geen weg wasen ten slotte zien wij den ouden dokter, een figuur vol charme, nog steeds onbe-

Archief | 1926 | | pagina 78