Ill doen, hebben wij gedaan. Eenige juist gemaakte photo's werden voor de Zelandia Illustrata aangekocht, een steenen vroeg-Eenais- sance poortje, een baksteen met jaartal 1627 en een lang stuk natuursteen met inscriptie, dat wij in den tuin ontdekten, ver wierven wij voor de steenenkamer. De inscriptie luidt„T is al o (wereld). Anno 1626". De spreuk komt ook voor op den wandelstok van den Vlissingschen burgemeester Jan Lambrechtsen Gooien, welke stok verleden jaar aan de gemeente Vlissingen in bruikleen is gegeven. Daar de steen in 1893 nog boven een der ingangen in den muur gemetseld zat, ligt het vermoeden voor de hand, dat het omstreeks 1600 in eene buitenplaats ver anderde klooster heeft toebehoord aan dien Ylissingschen burge meester of althans, dat de steen gediend heeft als eene herinnering aan den magistraat, die 9 Maart 1619 overleed. De geschiedenis van het klooster wordt uitvoerig behandeld door H. M. Ivesteloo op blz. 61 vlg. van zijn werkje Aagtekerke", dat in 1893 ver scheen. Voor bijzonderheden moge dus daarheen worden verwezen. Dat eene dergelijke hoogst merkwaardige hofstede met hare omvang rijke overblijfselen uit vroegere eeuwen zoo maar heel eenvoudig kan worden weggebroken is bedenkelijk en bewijst weder eens hoe noodig het is, dat de langverbeide Monumentenwet in werking wordt gebracht. In den zomer brachten de voorzitter en de secretaris een bezoek aan het tijdens den vloed van 5 November 1530 door het zee water verzwolgen dorp Nieuwlande bij Krabbendijke. Vele trace's van huizen en wegen zijn nog duidelijk te herkennen en de bodem ligt bezaaid met scherven en andere cultuurresten. Het lijkt wel zeer wenschelijk, dat deze en dergelijke ondergeloopen neder zettingen eens systematisch worden onderzocht. In het verslagjaar verloor het Genootschap door den dood de directeuren Jhr. Mr. L. P. A. van den Brandeler, II. J. E. Gerlach van St.-Joosland en Mr. J. Pel en de leden Dr. W. G. C. Bij van ck, Mr. J. P. Oau, J. E. van Eerde, J. W. Enschedé, C. J. Gonnet, Mr. M. Jacq. de Witt Hamer, Mr. C. Lucasse, J. Morks en A. J. Servaas van Eooyen. De Algemeene Vergadering van 1925 benoemde 37 nieuwe leden, die met twee uitzonderingen het lidmaatschap hebben aanvaard.

Archief | 1926 | | pagina 7