13 In het Bestuur der Godshuizen wijdde hij zijn bijzondere zorgen aan het Gasthuis, terwijl de heelkundige afdeeling zijn toewijding het meest van al genoot. En hoewel de tijd, hem nog toegemeten, maar kort meer zou zijn, bracht hij nog werk van blijvende beteekenis tot stand. Het was Bolle, toen een man van 65 jaar, die achteloos in zijn leunstoel gezeten, luisterde naar het verhaal eener wonder- genezing. Het betrof het herstel eener vrouw, die, aangetast door een aandoening door eiken chirurg te voren voor volstrekt doodelijk gehouden, na een bestralingsbehandeling in Amsterdam genezen was teruggekomen Het moest worden beproefd dit ook in Middelburg mogelijk te maken; er moest worden getracht een jong en in die richting wetenschappelijk opgeleid man te vinden, aan wien gelegenheid zou worden geboden dat nieuwe en moeilijke werk in het Gasthuis te doen, zoodat alle collega's in staat zouden zijn zich omtrent de uitkomsten een oordeel te vormen. De innerlijke spanning, die dit verhaal bij Bolle opwekte, verried zich door de diepe teugen aan de sigaar en de vast besloten uitdrukking van het gelaat. Met dit eene gesprek, het zou later blijken, was de zaak in beginsel beslist. Al was Bolle oud, hij was nog dezelfde, en al wat in hem leefde als dokter, als man van de daad, en aan romantiek, was in beweging gekomen. Hij wist die beweging voort te planten op zijn mede-bestuurders, en aldus de stichting van het radio-therapeutisch instituut in het Gasthuis te verzekeren. Toch zou hij de plechtige opening van die inrichting niet meer beleven. Voor dien tijd werd hij ernstig ziek. Het werd zijn laatste ziekte, een moeilijke strijd, waarin zelfs Bolle de overwinning niet vermocht te behalen. Hij stierf in December 1919, op 66-jarigen leeftijd. Wanneer wij het leven van Bolle in een terugblik overzien, valt het niet moeilijk op te merken, dat zijn levensweg twee toppen 1) Deze vrouw leeft ook nu nog in volkomen gezondheid.

Archief | 1926 | | pagina 80