17 burch, Werve Borssellen, Treslong; rechtsGroisbeck, Vlodkoep, Lynden, Elderen, Goir, Montfoirt, Wettiiem, Croeye. De vier onderste wapens links zijn alle van Zeeuwsche geslachten. Maria van Domburg, die volgens het inschrift op de eerst genoemde zerk, met haren echtgenoot Johan van Eyll, in de kerk van Geysteren werd begraven, is Vrouwe van Aagtekerke geweest. Zij was de dochter van Jacob van Domburg (zoon van Adriaan en Christoffeltna van Borsselen) en van zijne tweede vrouw Agniete Ruichrok van de Werve (dochter van Claes en Catharina van Treslong). Jacob, die vele bezittingen in ZeelamJ. had, was Heer van Aagtekerke en St. Janskerke; hij is ook burgemeester van Middelburg geweest. Later naar Gelderland vertrokken, is hij stadhouder van Hertog. Karel van Gelre in bet Overkwartier geworden2). Hij stierf in 1553. Dit verblijf in Opper-Gelre, waartoe in dien tijd ook Geysteren behoorde, is wellicht de oorzaak geweest van het huwelijk van zijn eenig kind, de bovengenoemde Maria, met den Gelderscben edelman Joiian van Eyll, Heer van de helft van Geysteren, zoon van Joiian en Elisabeth van Goor. Zij bracht de bezittingen in Zeeland en ook het huis de Werve bij Rijswijk, haar door hare moeder ten deel gevallen, aan het geslacht van Eyll. De zoon van Johan van Eyll (overleden in 1545) en Maria van Domburg, Jacob van Eyll, werd na den dood van zijne moeder, in 1556 of 1561, Heer van Aagtekerke. Dit zijn huwelijk, 1550, met Elisabeth van Groesbeek werd slechts eene dochter geboren, Maria, die op jeugdigen leeftijd stierf. Zij was verloofd met Joiian, den oudsten zoon van den Heer van de andere helft van Geysteren, Adam Schellart van Obbendorf. Na den dood van zijne vrouw, Elisabeth van Groesbeek, in 1571, liet Jacob van Eyll de prachtige grafzerk maken, hierboven beschreven. Deze was bestemd 1) Ia plaats van Werve, ware het onderschrift onder het bewuste wapen: (in groen) een dwarsbalk (vau zilver), beter Riichrok geweest, daar het geslacht van de Werve een geheel ander wapen voert. 2) Blijkens een accoord van 21 October 1531 tusschen Oirlo cn Venray, in het archief van Venray berustend, wordt hij genoemd: Jacob van Dumborch, ridder, heer tot Sent Agatha en Sent Johanneskerkeu, stadhouder van het overkwartier van Roermond (Maasgouw 1905, blz. 25).

Archief | 1926 | | pagina 84