41 Catsiana had verzameld. „Daar vindt men nagenoeg alles te zamen, wat van en over den Zeeuwschen volksdichter bestaat. Wie zich aan de studie van zijn leven en werken wil wijden, behoeft niet verder naar bouwstof om te zien." Aldus Prof. Pruix in eene bespreking van de merkwaardige collectie die thans als eigendom van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde berust in de Universiteitsbibliotheek te Leiden. De werking is echter gering gebleven. Wel inspireerde de catalogus den heer J. G. Prederiks tot zijne studie over „Jacob Cats en zijne omgeving, naar aanleiding van de handschriften in het Museum Catsianum" 2) en citeert „Zelandia Illustrata" herhaaldelijk de verzameling, ook werd een aantal brieven daaruit afgedrukt in het werk van den heer J. Korthals Altes, getiteld „Polderland in Engeland" (1924) en gewijd aan den Zeeuwschen bedijker Cornelis Vermuijden 3), maar overigens zijn sporen van gebruik der ver zameling met een lantarentje te zoeken. Het is waar, dat het „Museum Catsianum" wel veel bevat, wat betrekking heeft op de onderneming der dijkages in Staats-Vlaanderen, maar nagenoeg geene stukken telt, die licht kunnen werpen op het persoonlijk en huiselijk leven van den dichter vóór en tijdens zijn verblijf te Middelburg, dus tot het jaar 1623. Ware het anders, dan had de verzameling misschien meer de aandacht getrokken, want de periode tot 1623, in welk jaar Cats als pensionaris naar Dordrecht vertrok, is de minst gekende. Wel deed Mr. J. H. de Stoppelaar in 1860 een boekje verschijnen, getiteld J acob Cats te Middelburg", maar dit handelt in hoofdzaak over het huis in de Noordstraat, door Cats bewoond. Thans is eene belangwekkende aanvulling beschikbaar geworden voor het historisch onderzoek. In 1920 kocht het Rijksarchief in Zeeland op eene handschriftenveiling te Middelburg een groot aantal origineele stukken betreffende Jacob Cats en zijne familie 4), 1) Verspreide Geschriften, IX, 539 vlg. 2) In: Ond-Holland, 7e jaargang, 1S89, blz. 169 ylg., 241 vlg. 3) Ook in het Engelsch verschenen onder den titel „Sir Cornelius Vkemuijden", TVilliama Norgate, London, 1925. 4) Beschreven inVerslagen omtrent 's Rijks Oude Archieven, 1920, II, 195, urs.31-36,

Archief | 1927 | | pagina 119