55 veelbeteekenende woord „pietas" aan, waarop we nog zullen terug komen. 16 Maart schrijft Jacob nader „Mijne vrouw is in groot gevaar geweest. Zij heeft nauwelijks de kracht om spijzen te koken en om in slaap te geraken. Ik hoop, dat zij zich met dit zachtere weer wat beter gaat gevoelen" Over de kinderen krijgen wij slechts sporadisch wattehooren: Anna heeft pokken gehad en Cats schrijft daarover 26 Sep tember 1619 aan zijn broeder: „Ons Anneken is, Godt sij eeuwe- lijck gedanckt, wederom gans wel te passé; heeft weinich pleckens; achte niet sij eenige putten houden sal." Anna was 12 Juni 1609 geboren; zij huwde 1626 met Cornelis Aerssen van Wernhout, drossaert van Breda. Cats is het met zijn broeder Cornelis in zaken lang niet altijd eens, maar op de persoonlijke verhouding tusschen de broeders heeft dit stellig geen kwaden invloed gehad. Integendeel, uit de brieven van Jacob aan en over Cornelis spreekt groote hartelijkheid. Ook de tweede vrouw van den burgemeester, Quirina Holleboom, deelt in de sympathie. 30 September 1615 schrijft Jacob uit Middelburg aan Lenart „Je vader en moeder hebben beiden koorts, je moeder zelfs vrij hevig. Het tweede hoogtepunt werd bij je vader gisteren bereikt. Wij wenden de geneesmiddelen aan, die wij kunnen, en bidden God om alles tot hun en ons geluk te wenden" 2). Eene halve maand later is de toestand van de patiënten verbeterd. „Ik kan je bij mijne terugkomst uit Groede Goddank berichten", meldt Cats 14 October aan Lenart, „dat je vader reeds ver hersteld is en dat je moeder het ook redelijk wel maakt. Daarom danken wij hier den onster- arbitrio agit maguus ille Plastesnos cum silentio et veneratione quid 111e de nobis et nostris disponat exspectainus, id tantum pietati ut omnia ad nominis Ipsius gloriam nostramque salutem referantur." 1) „Periclitata est illa mea non parum et adhuc debilis omnino est defectu sanguinis. Vires vix ille ad cibum concoquendum et somnum fovendum. Spero clementiori hoe coelo meliuscule illam habituram." 2) „Pater tuus et mater ambo febricitaut et mater quidem satis vehementer. Secundus paroxismus iam patrem die 29 huius mensis invaserat. llemcdia quoad nos. poterimus adhibemus, Dcum precantes ut omnia ex salute ipsorum et nostra dirigat,"

Archief | 1927 | | pagina 137