XIII helaas slechts kleine brokken uit den Domburgschen kerkbrand in 1848 bewaard zijn gebleven en in ons museum als 110. 43 berusten) had tot opschrift: Deae Nehalenniae ob merces recte conservatas JVl. Secund. Silvanus negotiator cretarius Britannicianus V. S. L. M. aan de Godin Nehalennia heeft, wegens behoorlijk behoud zijner waren, M. Secund. van den Bosch (uit Keulen), exporthandelaar in aardewerk x) op Britannië, gaarne zijn gelofte vervuld. Men zou gaarne zijn fantasie verder laten werken en de gegevens aldus tot een novelle combineerenSilvanus voer met een lading terra sigillata langs den Nehalennia-tempel met bestemming Bri tannia. Kort daarop door een storm overvallen, legde hij in zijn nood aan de schutsgodin de gelofte af haar in het heiligdom een steen te zullen wijden, indien hij met schip en kostbare lading behouden bleef. Aldus geschiedde; bij Westkapelle wist hij een veilige ligplaats te bereiken. Slechts enkele stukken aardewerk, die in het noodweer gebroken waren, moest hij overboord zetten; de hoofdzaak echter was behouden. Na aan de tempeldienaren de opdracht te hebben gegeven tegen behoorlijke betaling een dei- blanco in voorraad zijnde wijsteenen met zijn opschrift te voor zien, koos hij weer zee en zette zijn reis voort. Aanwinsten van het strand bij Domburg: Een Erankische dubbele beenen kam, met eenvoudige lijn- versi&ring, beschadigd, en een fragment van ditobeide gevonden in de derrie; gesch. v. d. vindster mejuffrouw If. M. Wichers Wierdsma. Germaansclie, Romeinsche, Erankische en latere scherven, ver zameld en geschonken door den heer en mevrouw P. de Bruijne, mejuffrouw S. C. van Eede te Oostkapelle, mejuffrouw M. G. A. de Man en mejuffrouw R. M. Wichers Wierdsma. 1) Dat „cretarius" deze beteekenis beeft, schijnt wel vast te staan. Vgl. Thesaurus Linguae Lat. i. v. cretarius; P. H. Damsté „Nehalennia" in N. Rett. Ct. Febr. 1922; K. Schumacher, Siedelungs-und Kultur-Geschichte der llheinlande 2, p. 106, 283, 286. Laatstgenoemde vermeldt ook l.c. p. 286, dat Sec. Silvanus blijkens een andere (Keulsche) inscriptie uit Keulen afkomstig was.

Archief | 1927 | | pagina 19