kx jaren 1605 tot 1650. De zilveren munten zijn anderhalf maal zoo groot als een rijksdaalder. Dij de gouden munten zijn 65 stuks in omvang zoo groot als een rijksdaalder en 152 stuks zoo groot als een gulden. Zoover kon worden nagegaan, is het meestal Spaansch en Engelsch geld. Het gewicht der zilverstukken bedraagt 7 K.Gr. en dat van het goud 8 K.G.". Tot zoover de Middel- burgsche Courant. De drie gouden provinciale munten, die onder de aanwinsten voorkomen, zijn uit bovengenoemde vondst afkomstig. De overige munten zijn later aangekocht door iemand, die onbekend wenscht te blijven. Alhoewel ik dit gaarne anders had gezien, moet dit besluit worden geëerbiedigd. Eenige mededeelingen over den ge vonden schat mogen hier volgen. De tamelijk volledige lijst, die ik er van bijeen heb kunnen stellen, blijft echter achterwege, daar zij te veel plaatsruimte zoude innemen en uit den aard der zaak toch niet wetenschappelijk genoeg is kunnen bewerkt worden, zoodat vergissingen in deze niet zijn uitgesloten. Ofschoon het jaartal 1650 mij niet is opgevallen, mag worden aangenomen, dat het op een der zilveren Drabantsche ducatons zal hebben ge staan. Wél vond ik het jaar 1646 als jongsten datum. Degeen, die oudtijds den kostbaren schat in den grond heeft verstopt, zal wel geen Noord-Nederlander zijn geweest, want geen enkele zilveren munt uit de Yereenigde Gewesten is onder de talrijke ducatons aanwezig, wél daarentegen mag aan een bewoner der Zuidelijke Nederlanden uit Brabant of Vlaanderen worden gedacht, daar alle muntteekens op een enkel na de rat van Arras naar Bel gische munthuizen verwijzen. Met de gouden munten is dit anders. Het is bekend, dat in vorige eeuwen de meeste der in Europa geslagen munten de Turksche niet uitgezonderd in ons land gangbaar waren. Om het den wisselaars, kooplui en gewonen burgers mogelijk te maken in dit vreemde geld wegwijs te worden en het zonder schade te kunnen aannemen en uitgeven, lieten de Generale- en ook wel de Provinciale Staten boekjes drukken, Beeldenaers ofte Eiguerboeken geheeten, waarin een

Archief | 1927 | | pagina 26