XXXVIII van den student de aanteekening „Decessit satisfacto Collegio" (Hij is vertrokken na het College te hebben voldaan). Maar helaas, menigeen reisde af zonder zijne schulden te hebben gelost en dan teekende eene vaardige hand bij de noot„Decessit non satisfacto Collegio" in vele gevallen eene smadelijke galg met den opgeknoopten delinquent. Een enkele maal is daarbij een galoppeerende ruiter afgebeeld, met het waarschuwend bijschrift „Sic itur ad patibulum" (Zoo, n.l. snel, ga je naar de galg, sc. als je je schulden niet betaalt). Verdedigde een lid stellingen, dan werd dit met de noodige loftuiting op zijn blad aangeteekend, natuurlijk weer met de bijvoeging, dat het Collegium het daar voor in het reglement bepaalde recht had ontvangen. Nog andere opmerkingen, meestal betreffende het overlijden, soms van minder stichtelijken aard, komen voor (fols. 18, 33, 80, 181, 318 e. a.) benevens teekeningen, waarvan hetzelfde kan worden getuigd (fols. 80, 274, 318, 426, 434 e. a.). Op fol. 460 staat bij den naam het volgende„Discessit debens collegio 25 stuveros pro discessu et pro disputatione et mulctis 6 florenos, de quibus om nibus collegio abunde satisfecit et preterea in perpetuum sui in collegium amoris monumentum ex mera liberalitate centum vini Rhenani optimi ainphoras in casnm mortis aut matrimonii admodum generose donavit 9 Oetobris 1654" (Hij is vertrokken met eene schuld aan het collegium van 25 stuivers voor zijn vertrek en 6 gulden voor zijne disputatie en boeten, (het volgende is later bijgevoegd wat hij meer dan ten volle aan het collegium heeft betaald en bovendien heeft hij ten teeken van zijne voortdurende liefde voor het gezelschap uit zuivere vrijgevigheid buitengewoon edelmoedig honderd kruiken besten Rijnwijn geschonken voor het geval hij komt te overlijden of te trouwen). Ingeplakt is hierbij een los blad met de plechtige belofte in het Nederlandsch. De onderteekening doet vermoeden, dat de milde schenker bijzonder opgewekt gestemd was toen hij de oorkonde bekrachtigde. De laatste inschrijving dateert van 28 November 1653. Dan volgt de index, die voor ons ook hierom van belang is dat hij

Archief | 1927 | | pagina 44