de eerste zeilen op. Niets in liet heldendicht wijst er op, dat zij zich toen reeds eenige dagen op het eiland bevonden; evenmin, dat de reis van „Sêlant" naar „Wülpensant" langen tijd duurde. Ongeveer in denzelfden tijd, dat de boden van Hilde Koning Hettel in Sêlant bereikten en bijna onmiddellijk daarop de vloot der verbonden legers naar Wulpen koerste, moeten de Norman- diërs den weg over zee van Duitschlands Noordzeekust naar de Scheldemonding te hebben afgelegd. Dit is zeer wel mogelijk en kan dus „Wulpensant" in verband met den loop van deze gebeurtenissen in Kudrun daar gelegen hebben, waar zich eens Wulpen uit zee verhief nl. eenige uren van Sêlant verwijderd op den weg naar Normandië. De historische achtergrond van het Kudrunepos wordt, daarmee zijn alle onderzoekers het eens, gevormd door de Noormannen in hun strooptochten langs de Noordzeekust. Hun rijk strekte zich uit over de gelieele kuststrook van ons land en Duitschiand; noordelijk tot aan de Weser, zuidelijk tot het Zwyn. Van zee uit drongen ze ook tot deze streken (d. w. z. Zeeland) door, teis terden Walcheren J), waar volgens J. ab Utrecht Dresseijïüys -) bij Domburg eenige hunner munten gevonden werden, trokken door Zeeuwsch-Vlaanderen, waar zij de plaatsen Cadzand, Oost burg en Aardenburg plunderden 3). Zijn ze ook op Wulpen ge weest? Vermoedelijk, ja, zelfs hoogstwaarschijnlijk, doch niet historisch bewezen, voorzoover mij bekend is. Nemen we aan, dat „Wülpensant" en het eiland Wulpen identiek zijn en dat het de Noormannen zijn wier tochten, gevechten en plunde ringen den historischen achtergrond van ons Kudrunepos vormen, dan ligt de conclusie voor de hand: zs moeten er geweest zijn niet alleen, maar juist op Wulpen is een geweldige veldslag ge leverd, die in de herinnering van tijdgenooten en nakomelingen 9 1) O. Veedius. Historia Comitum Flandriae, Bd. 1, Brugge 1650, pag. 29. 2) Pe provincie Zeeland in haar aloude gesteldheid, Middelburg 1836, pag. 121. 3) G. Roos. Woordenboek voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Oostburg 1871.

Archief | 1927 | | pagina 87