VIII Andere scherven, door den heer van Rooyen op hetzelfde terrein verzameld, wachten nog op onderzoek. De heer A. de Yos te Voorburg schonk een uitgebreide verzame ling fragmenten, af komstig van de Romeinsche vlootvesting Arents- burg aldaar. Nadat gebleken was, dat tegen aanvaarding van deze buiten Zeeland gevonden collectie in de praktijk geen bezwaar was, hebben wij het belangrijke geschenk zeer gaarne aangenomen, daar de voorwerpen bijna alle uit denzelfden tijd afkomstig zijn, als de Romeinsche vondsten bij Domburg. Doordat Arentsburg en de Nehalennia-tempel waarschijnlijk tegelijkertijd étappes op de route van den Rijn naar Britannia waren (men stelle zich volgens Holwerda voor, dat de schepen den ouden Rijn volgden tot nabij de monding en dan naar het Zuiden afsloegen om langs Arentsburg door binnenwateren Walcheren te bereiken en daar zee te kiezen), is er veel overeenkomst tusschen het in beide plaatsen gevonden aardewerk en bieden de over 't geheel beter bewaarde stukken van Arentsburg belangrijk studie- en demonstratie-materiaal ter ver gelijking met de Domburgsche vondsten. Een eerste keuze uit de verzameling is voor het publiek uitgestald. Vluchtbergen. Op bouwland naast den ten deele afgegraven vluchtberg te Poppekerke (Walcheren no. 18) vond ik een scherfje, dat, naar Remouchamps mij bevestigde, Romeinsch bleek te zijn (grijze pijpaarde, zwart beschilderd, geribd, als Holwerda, „Arents burg" Afb. 91 no. 77 of 83). Het is natuurlijk voorbarig uit diteene, los gevonden stukje veel gevolgtrekkingen te maken. Ook bij het afgraven van den vluchtberg te Duivendijke (Schouwen no. 16) zijn Romeinsche scherven gevonden. (Zie A. E. van Giffen in 7e en 8e Jaarverslag v. d. Ver. voor Terpenonderzoek p. 48 en ver- zameling-Hubregtse). De Zeeuwsche vluchtbergjes zijn naar de tot dusverre overeenstemmende ervaring, zeker niet vóór den Karo- lingischen tijd, waarschijnlijk nog later, tot eenigszins aanzienlijke hoogte opgeworpen. We moeten echter de mogelijkheid in 't oog houden, dat, evenals bij de Eriesche terpen gebleken is, de bergjes zijn opgericht op plaatsen, die reeds in den Romeinschen tijd

Archief | 1928 | | pagina 12