59 Van nessen tennen van 't begin tot 't einde. M'ên van nessen tennen ard elópen. Hauw van nessen tennen wezen driftig van aard zijn. Nele is nie makkelijk om mie om te Mn, z'is gauw van nessen tennen. Wanneer nessen een plaats aanduidt, gelijk in 't eerste voor beeld, mag bet vervangen worden door nest of neffen. In de andere gevallen alleen door neffen. net. Zeer druk gebruikt woord. Motten julder nie ni de kópdag? Me kommen d'r net van din. Me kun uldere peen vandihe laaien of merrehen, dat steek so net nie (dat komt niet zoo nauw). Zoo Lindertje mekker, je wee scbole motten bluven? Dit sa nie net zitten maat a je tuuskomt (niet pluis). Een mênsch klih 'd a hauw ee. "Weet je 't nóh wè bure, da me tien ehad ên van liróoten erremóe? Net we, Leune, zwiegt er van stille. Dan mö me noe óons mond mer ouwen ee? Di komt den ouwen Steven mie een zak petaten op z'n rik over de planke van de wïterhank. Uu uu dat lop verkeerd oor. Net zokken werk, ploens, di vaalt'n. (Zie Opprel). nette. Groote, zwart wollen omslagdoek, die het geheele bovenlijf bedekken kan. Vroeger waren ze op Spaansche wijze aan den onderkant van pompons voorzien, in den laatsten tijd zijn die vervangen door dikke franje. Hróoze vrouwlien slin d'r nette zo mè net om d'r lief en d'r ermen. Toet boven an d'r als vinnen ze zo ouwe doka achtig. n i. Bijna. Zê'n ni duzend gullen verdiend. Bram viel zo ard, ie was ni dood. 'k Wazze d'r 111 en toen klappen me band. (Zie de Bo na), n 1 b i e. Synoniem van ni. nienihel. Nagel waaromheen 't vleesch is ingescheurd, nieuwen s. (Uut nieuwens spelen). Winst en verlies na gedaan spel weer vereffenen (met kinderen b.v.). Het tegen gestelde is: uut óuwens.

Archief | 1928 | | pagina 121