73 dat mer is zeven mal hauw achter mekaren te zên. (Volgens de Bo wordt het woord in dezelfde beteekenis in Eransch- Vlaanderen gebruikt. In West-Vlaanderen zegt men reesem De rupsen zaten in geheele reesems langs de takken der fruitboomen. Ziet eens dien reesem uytgeblazen eykens daer hangen). rêezen. Rijgen, d. w. z. iets aan een draad rijgen. Voor schoenen rijgen of een corset rijgen gebruikt men dit woord dus niet. rèhbanke. Aanrecht. (Vgl. de Bo). r e k e. Rij, reeks. Er is een groot onderscheid tusschen rêeze en reke. Een rêeze kan men rijgen en heeft dus kronkels en bochten, een reke is recht. Dus spreekt men van een rêeze krilen en van een reke bomen, van een rêeze uuteblizen eitjes en van een reke soldaten, een reke petaten. De peen stin in reken aa je ze mie 't inesien zaait. Reke ouwen op een lijn blijven, zoodat de een den ander niet voorbijschiet (bij 't wieden bv.). Jongers, dan je ni 't zendiengsfêest gin is goed en wel, mè in de reke bluven oor je fatsoen houden, 't Woord komt ook voor in de beginregels van een liedje, dat kinderen wel zingen bij 't in een lange rij door de straat trekken Lange, lange reke, Potten en pannen breke. (Zie de Bo). rekken. Wordt alleen gezegd van brood, dat te lang heeft gelegen en daardoor taai en dradig geworden is. In andere streken zegt men het ook voor 't bederven van bier en olie. (Vgl. de Bo en Opprel). rem angel. Amandel. remeut. Rebelsch, opstandig. (Vgl. de Bo: ramulte). renne. 1. Oenderrenne, kippenloop, juunrenne, hok van latten gebouwd om uien in te bergen op 't veld. 2. Een kinderspel, een moet een tweede vangen. Deze twee houden elkaar bij de hand vast en moeten zoo een derde

Archief | 1928 | | pagina 135