X die vermoedelijk van lateren Scandinavischen oorsprong zijn (gelijk- armige fibulae) en die dus op Yikinger invloed zouden wijzen. In een andere vitrine legde ik bijeen, wat getuigt van een armelijke bevolking met landbouw, veeteelt en visscherij, wier werktuigen veeleer uit hout, been of hoorn, dan uit metaal vervaardigd zijn, en wier overblijfselen men wijd en zijd over Zeeland verspreid vindt. Hiertoe behooren ook de vluchtbergjes. Men kan deze bevolking dateeren in laat-Karolingischen tijd en de daarop vol gende eeuwen (tot tegen 1200). Afbeeldingen en kaarten aan den wand vullen het tentoongestelde aan. Aan een anderen wand zijn eenige merkwaardige specimina van doodkisten opgesteld. Twee houten bodems zijn van een begraaf plaats aan het strand bij Domburg afkomstig; deze kisten waren zonder spijkers in elkaar geklampt en zeer lang en smalde ligging met het hoofdeinde naar het Westen en het ontbreken van gebruiksvoorwerpen of munten in de kisten wijst misschien op Christendom; de dateering is nog twijfelachtig, maar zal toch wel tusschen 900 en 1100 moeten liggen. Een graf, uit een 60-tal platte stukken tufsteen samengesteld (ongeveer 12e eeuw) is op de begraafplaats Bloemendale te Domburg gevonden. Een iets latere doodkist uit één stuk roode zandsteen gehouwen, is uit Schouwen afkomstig. Enkele doopvonten, een Gotisch steenen masker uit West-Souburg en een sublieme Christuskop uit Middelburg vertegenwoordigen de Katholieke kerken uit de latere middeleeuwen (12001500). Uit deze eeuwen stammen ook andere fragmenten van bouw werken, zooals Zeeuwsche moppen van verschillend formaat en baksel, vloertegels enz. Een vitrine werd grootendeels gevuld met aardewerk, gevonden op het in 1530 verdronken land van Zuid-Beveland en daarmede overeenkomende voorwerpen van andere vindplaatsendit geeft dus een voorstelling, welk aardewerk kort voor en omstreeks 1530 in gebruik was. Uit Reimerswaal, dat pas een eeuw later voor goed verlaten werd, en van elders zijn latere 17e eeuwsche typen

Archief | 1928 | | pagina 14