115 „Dat lucht op," zeit de velwachter en ie liieng nir uus. Toen a t'n een ennetje elöpen aa zag'n net op 'n draai een köoie schipen ankommen. En wïen komt di mie de leste schipen den oek oin? Jan en liin mênsch aars. De velwachter wier so wit as een doek en ie stieng so stieve as een stik. Ie kon eest gin woord uteren. Eindelijk riep 'nJan, bï jie dat noe of bi je 't nie. „Jè, jê'k", zei Jan, ,/k bin 't net. Dat aa je nie edocht ee? Ja, vel- wachtertje dat ên me nooit eweten dat 't di op den boom van de veste zo'n arige boel is." „Wa blie?" zeit de velwachter. „Ja," zei Jan. ,/k Rollen ni beneen en 'k doch a bie m'n eihen Siezóo, Jantje, 't is mie je hebeurd. Mè, allemarie, di bleef ik steken, de zak gieng open en wat raai je? Di stieng ik te midden van een köoie schipen. Ik liepe mè mee en zoo bin 'k ier wee in de polder ekommen." „Joon toch," zeit de velwachter. „Mè velwachtertje wat ê'k er toch spiet van daa je me hin alleve roe vadder ehöoid eit. „Wirrom," zei't de velwachter. „Bel, dan was ik terechen ekommen op een hröote boerderie mie wè dertig werkpêren en twintig koeien. Aa je me nog vadder kunnen hooien?" „Bel jêt" zeit de velwachter. „Jan, joon, weet je dat pleksje nog goed?" „Wou ik niet," zei Jan. „Wirrom?" „Je behriep toh we, da'k vee liever een rieken boer was as een erme velwachter. Jan, zou je mien di is willen hooien?" „Noe," zei Jan, „den êenen dienst is t'n aren werd; il mè een zak. In een öhenbliksje kwam de velwachter mie een zak vrom. Ze hiengen ni de veste, ie kroop t'r in, Jan haf t'r een trap tehen en j'eit de velwachter ok nooit ml ezien. Nadruk verboden.

Archief | 1928 | | pagina 177