V een Incliscli kanon, geschonken door den heer Jhr. K. H. B. Bendorp te Baarn; een vuursteengeweer, geschonken door den heer J. Vesten te Burgh door bemiddeling van den heer W. G. Boot, burgemeester aldaar; eene veerploeg (schaaf), geschonken door den heer G. van Leerdam te Nieuw- en Sint-Joosland (bruikleen van de Commissie voor Zeeuwsche Folklore); een antiek ijzeren scheepsanker, aangekocht. De conservator der steen en kamer bericht: „In mijn vorige jaarverslag sprak ik onze groote waardeering uit voor de medewerking en raadgevingen van Dr. A. E. Bemou- champs, Conservator aan 's Bijks Museum van Oudheden te Leiden. Thans moet ik, helaas, beginnen met een dankbare hulde aan de nagedachtenis van dezen fijngevoeligen Vlaming, die 25 December 1927 is heengegaan. Sedert hij in den herfst van 1921 naar aan leiding van een bericht onzerzijds als vertegenwoordiger van zijn Museum het Domburgsche strand voor het eerst bezocht had, heeft hij menigmaal met groote welwillendheid archaeologisch materiaal nauw gezet voor mij gedetermineerd en mij vriendschappelijk ingelicht. Ook in dit verslag zal men nog de beschrijving vinden van het geen ik hem in Mei 1927 te Leiden voorlegde. Ik bezocht toen de grootendeels door hem ingerichte afdeeling „Oud-Europa" in het Leidsche museum, welke door sobere en stelselmatige opstelling en toelichting een voorbeeld voor ons is, hoe ook met beperkte middelen veel bereikt kan worden (men vergelijke de rede van den Directeur Dr. J. H. Holwerda ter gelegenheid van de voltooiing der nieuwe inrichting van dat museum in December 1926). In September 1926 heeft Bemouchamps een onderzoek ingesteld aan den vluchtberg bij de hofstede „Berglust" te Bitthem (de Man 1897 Walcheren no. 62), waarvan het geïllustreerde verslag verschenen is in de Oudheidkundige Mededeelingen N. B. 8, 40-47. Hij heeft toen ook ons Museum te Middelburg en de

Archief | 1928 | | pagina 9