39 „overscreven gedeputeerde verclaert tot het accepteeren van „dezen voorschlagh soe weinich gelast te zijne als ten princi- palen." Zij verzoeken de Heeren Staten een schriftelijk voorstel aan hun mee te geven, 's Middags trachtte men opnieuw de Zeeuwen te overtui gen, doch deze bleven bij hetgeen zij zeiden, waarop werd beslist, dat de Zeeuwen tot 1 Dec. tijd kregen, zich te con- formeeren deden zij dit niet, dan zou de nieuwe regeling alleen voor het overige in werking treden. De Deputatie, in Zeeland teruggekeerd, moet nu voor de nieuwe dagvaart tegen December nieuwe orders hebben, waarover weer lang en breed wordt geconfereerd en die ten slotte naar aanleiding van een brief van de Staten-Generaal van 15 October worden verstrekt, onder uitdrukkelijke op dracht, „nyet te exedeeren hun last" (Not. 1597, blz. 315). De opdracht luidde nu Niet toe te stemmen in het College superintendent, maar, „om aan de andere provinciën eenig „contentement te geven", goed te vinden de deputatie van één of meer personen uit andere adm. colleges wederkeerig (Not. 23 Oct. 1596). Te midden der andere onderhandelingen bleef ook dit on derwerp sleepende. Zeeland volvoerde intusschen zijn bedreiging over het niet meer toelaten van den Hollandschen gecommitteerde, een maatregel, waartoe het, n.m.m. indien de situatie was, zooals op blz. 36-37 weergegeven, volkomen het recht had. Den 24sten Jan. 1597 keert de gecommitteerde Raad Cor nell's Frans Wittensz uit Middelburg terug en verhaalt dat de andere (Zeeuwsche) leden hem hebben verzocht, niet ter zit ting te compareeren, omdat de Staten-Generaal hadden ge weigerd in de colleges van Holland te admitteeren den door Zeeland benoemden, „verhalende voorde, in wat voege ende „hoe weinigh de placcaten op 't stuck van de convoijen en „licenten wierden nagecommen en achtervolgt." 1597, Het „misverstandt" van 1597, Vrees voor breuk van de Unie, Ik kom nu tot een der hoogtepunten in den strijd om de convoyen en licenten, waarvan ik hiervóór het preludium gaf. Vóór de verdere beraadslagingen te volgen, is het wensche-

Archief | 1929 | | pagina 109