41 Wittensz door het Zeeuwsch Coillege wordt teruggezonden,, „berstte het", zegt Paulus, „tot dadelijkheden uit, begerende „Holland zig niet langer te houden aan 't akkoord met die „van Zeeland, in 't jaar 1590 aangegaan over het verlof geld „zij belastten de goederen uit Holland naar Zeeland gevoerd, „met name de Oostersche waren Zij lijden een oorlogs schip (zoo men in Zeeland meende) op Zeeuwsche juris dictie leggende2), om alle Zeeuwsche schepen te onderzoe den en onderscheid makende in het vorderen der verlof— „gelden van goederen naar Zeeland gaande." Zeeland deed ook wat het hem geliefde, zoodat het leek of er inderdaad scheuring komen zou. De Staten-Generaal schreven scherpe brieven -Zeeland liet ze onbeantwoord en „kreunde zich nergens om" en maak te zich gereed om geweld met geweld te keeren. Zie ook de Jonge, Geschiedenis van het Nederl. Zeewezen I, blz. 249' vlg. en Becht, blz. 103. Intusschen waren den 23sten Januari 1597 (blz. 538) ein delijk de gedeputeerden van Zeeland verschenen, om o.a. over deze zaak te bandelen. Zij treden aanstonds aanvallend op. Holland heeft aan stonds geïnfrigeerd het provisioneel accoord, tusschen de pro vinciën van Hollant ende Zeelant "bij tusschenspreken van Zijne Excellentie in 1590 gemaakt (R.G.P. Deel VII, blz_ 220) door in haar provincie het geheele licent te ontvangen, niet alleen van de goederen voor den vijand bestemd, maar ook dat van de goederen aangegeven, geladen en afge scheept op Zeeland om aldus verkocht enz. of geconvooid. te worden. Daarom acht Zeeland het nóch ombaar, nóch. raadzaam over de in October j.l. hangende gebleven alge- meene punten betreffende de Admiraliteiten opnieuw te gaan spreken, vóór deze kwestie is uitgemaakt en de schade door de Zeeuwen geleden metterdaad is gerepareerd. De Gedeputeerden van Zeeland blijken spoedig daarop te zijn vertrokken, want 31 Januari vermelden de Staten van 1) M.i. hield Holland zich reeds in het eind van 1596 niet meer aam het prov. acc. van 1590. Zie ook de Hullu. 2) N.l. aan de Hals, omtrent Bommenede. Zie Not. Zeeland 7 Me' 1597 blz. 193, 30 Mei 1597 blz. 223. 31 Mei 1597 blz. 258, 2 Juni 1597" blz. 260.

Archief | 1929 | | pagina 111