46 11 Juli werden nieuwe instructies voor de onderscheiden ambtenaren uitgevaardigd (in aansluiting aan die welke 7 Oct. 1596 reeds waren gegeven) en 13 Augs. de definitieve regeling der Zeezaken onder het beheer der admiraliteits colleges vastgesteld. Het Prov. accoord van 13 Augs. (Instructie van het prov. accd. van 3 Juli 1597) hield in (ik citeer gemakshalve Becht, bh. 125) lo. alle waren, in de Vereenigde Nederlanden naar Zee land verscheept, zullen geheel vrij kunnen passeeren. Evenzeer alle goederen, in Zeeland naar de Ver. Neder landen verzonden. 2o. Goederen in de Nederlanden verscheept, om door Zeeland, met of zonder overladen, te worden vervoerd naar Engeland, Frankrijk, Spanje en andere streken zullen het volle c. betalen ter plaatse van eerste inlading, terwijl in Zee land verder niets zal worden geheven hetzelfde geldt voor goederen van Zeeland uit dóór de Nederlanden naar andere landstreken verscheept. 3o. Goederen die op bovenomschreven wijze van de Ver eenigde Nederlanden uit bestemd zijn voor landen, in de macht van den Vijand, zullen L. betalen de eene helft ter plaatse van eerste lading, de andere aan een der Zeeuwsche kantoren. Goederen komende uit vijandelijk land en dóór Zeeland varende naar de Ver. Nederl. zonder op ol aen landt te slaen of last te breken betalen evenzoo de eene helft der lie. in 'l Zeeuwsche gebied, de andere iter plaatse van lossing het zelfde zal geschieden met goederen, in Zeeland geladen, om door de Ver. Nederlanden naar vijandelijk land te worden vervoerd en omgekeerd. 4o. In alle gewesten zal worden zorg gedragen door de ambtenaren C. en L. dat schepen en goederen, door Zeeland of andere provinciën varende, niet langer worden gemoles teerd of opgehouden dan gebruikelijk is met schepen en goe deren, in de eigen provincie geheven. 5o. De lijsten van C. en L. zullen „eenparigh worden achtervolgt" geen gewest mag daarin eigenmachtig veran dering -brengen. 6o. Om een en ander ten uitvoer te brengen, zullen van wege Holland, West-Friesland en Friesland in Zeeland en omgekeerd vanwege Zeeland in de 3 genoemde kwartieren,

Archief | 1929 | | pagina 116