49 van Holland toekomende gelden De Uniebepaling, welke eenparige toestemming in dergelijke zaken eischte, maakte de positie van Zeeland in 1590, in 1597 en ook in volgende jaren, naar we nog zien zullen, bij uitnemendheid sterk. En dat de Staten-Generaal zooveel égards gebruikten met die van Zeeland Paulus noemt eenige punten en hierna worden er nog meer genoemd moet alleen hieraan worden toegeschreven, dat men den lastigen broeder in Vredes naam maar zóóveel mogelijk tegemoet kwam, als met een goeden gang van zaken vereenigbaar was. 15991709, Aanstelling en beëediging van ambtenaren door de Staten-Generaal. Bij het accoord van 1597 (res. 12 Juni) werd ook omtrent dit punt, althans op papier, overeenstemming bereikt. In de instructie werd (vgl. ook van Slingelandt dl. IV blz. 298) o.a. bepaald, dat de Raden ter Admiraliteit onder eede zullen beloven te respecteeren en gehoorzamen de Staten-Generaal en den Admiraal-Generaal, De Commiezen-Generaal zouden hunne commissie ontvangen van de Staten-Generaal 1en, ter bevordering van eenparige heffing in de verschillende kwar tieren, „door malkander werden geëmployeert en verplaatst en niet aan eenige college verbonden", dan voor de uitbeta ling van hun traktement. Gedurende een reeks van jaren was dit alles ook de prak tijk. Doch omstreeks 1600 begonnen de Zeeuwen ook hier pretexten te zoeken. Zij beweerden, om doorzichtige redenen, dat de Staten-Generaal de aanstelling van den Commies- Generaal niet mochten doen buiten nominatie van de Staten van het kwartier, waar de Admiraliteit resideerde. De Staten-Generaal gaven niet toe en de Zeeuwen be rustten. In 1649 echter kwamen zij terug met denzelfden eisch. Want in later jaren2) releveerden de Staten-Generaal dat zulks alsnog gepractiseerd werd, ten aanzien van alle Com miezen-Generaal, buiten eenige contestatie, uitgezondert die dewelke gemaakt werd over den Commies-Generaal, wiens 1) Zie ook bliz. 34, .noot 3 en bladz. 37, noot 1. 2) Recneii van de Zeesaaken, 3de deel, blz. 599.

Archief | 1929 | | pagina 119