52 als eenheid, een bepaalde Zeeuwsche politiek naar voren brengen. Ik voer de Heeren ook hier weer ten tooneel. Onder de titels der door Becht op blz. 61 genoemde bron nen viel mijn aandacht op één, die mogelijkerwijs voor mijn onderwerp nog stof opleveren kon. Bij raadpleging van den bundel uit het Gemeente-archief te Amsterdam, waarin dat stuk de Staat, handelende over het Zeeuwsch en Holland C. en half licent, vergeleken over de jaren 1645, 1646 en 1647 zich bevindt, bleek mij dit inderdaad het geval te zijn. Zij bevat nog een ander stuk Consideratiën van gedeputeerden van Holland en Westvrieslandt „Hollandsche Raden ter Admiraliteit in Zeeland" staat in 17de-eeuwsch schrift achter op het stuk) over de inordentelycke regeeringe van de Heeren van Zeelandt van 1648 x) 2"). Het levert belangrijke stof voor de beoordeeling der geste van Zeeland in een tijdperk, dat aan het voorgaande aan sluit. Ik vestig allereerst, ter kenschetsing van de toenmalige ver houdingen, de aandacht op de aan den staat toegevoegde bescneiden, bevattende „de consideratiën die de gedeputeer- den van Hollandt en Westvrieslandt ter vergaderinge ter ad- „miraliteyt in Zeelandt residerende H. Ed. Gr. M. voort- dragende sijn". De raadpleging van dit archiefstuk tegenover de tot nu toe beschouwde resoluties, die meer een gecondenseerde weergave bevatten van het vroeger wellicht fél mondeling gesprokene, is te meer interessant, omdat de gemoedsstemmingen van de schrijvers er beter in uitkomen. Aan wien het stuk zelf werd gericht blijkt niethet kan wel niet anders, of het is aan de Staten van Holland gezon den de woorden „U.H.M," onder „Eerstelyck", door mij gecursiveerd, laten daaromtrent wel is waar twijfel, doch dit moeten schrijffouten zijn. Het behandelt de volgende punten 1) Het .«tuk is oorspronkelijk gedateerd 28 September, doch deze datum is later veranderd1 in 21 October 1648. Uit dezen zelfden tijd, 'dateeren ook eendge bewijzen van „inordient- „lyck" optreden van het Admiraliteitscollege te Middelburg. Men zie b.v. Gr. Pl.'b. Hl, blz. 1241.

Archief | 1929 | | pagina 122