54 en een mede bijgevoegd „extract uitte Missive van de Heeren „Burgemeesters en Gedep. der Stadt Zieric-ksee geschreven", blijkt en het is voor ons moeilijk te raden hoe de stad Mid delburg, onder de oogen van de Admiraliteit van Zeeland op deze wijze in dit Generaliteitsmiddel kon ingrijpen1) dat deze stad aan Brabanders en Vlamingen, die de goederen uit Middelburg wilden halen, o.a. beloofden, niet meer te zullen laten betalen dan 1/3 van de lijst van 1609, weshalve die van Zieriksee zich 'beklaagden, dat deze kooplui gezegd hadden, voortaan niet meer naar Zieriksee te zullen komen. Verder had de stad Middelburg in Brabant en Vlaanderen biljetten laten affigeeren van die vermindering, restitutie be loofd van het verschil tusschen het Officieel Generaliteits- tarief en de- eigenmachtige vermindering door Middelburg, met bovendien het gevolg, „dat alle de goederen vanuyt Hol land ende alle de andere provintiën op binnenlandsche „passepoorten op Zeelandt comen om de benefitiën te ge- nieten, tot nadeel besonders van Hollandt alsoo haer can- toren daerdoor worden geruineert". Diversie van neringhe, dus óók op deze wijze, zelfs tot „ende uitgaande convoyen bij de Keeren Staten Generaal in de jaren „1609 gearresteerd is medebrengende. „Ende dat soo haast de betalinge in de Vlote voorsegd gedaan, bij „billiet quitantie ofte ander document bewesen, ende naar behooren zal „wesen geverifieerd alles bij provisie ende tot ter tijd het regt der licenten „in 't geheel afgeschaft of anderszins bij H.H.M. zal worden gecwdon- „neert ten Rade 11 Aug. 1648". (Het stuk is er -blijkbaar op bedacht, om zich later te kunnen ver dedigen tegenover H.H.M., het voorstellende, of H.H.M. ook al plaa hebben tot wijziging, zelfs tot afschaffing en den schijn of zij slechts vo-oruitloopen op iets, wat H.H.M. toch wel zullen doen. Formeel kon de gedachten-gang ook niet onjuist worden -g-eheeten. De licenten waren (v-gl. blz. 12) immers vergunningen om op den vijand- handel te drijven en met d-en vijand wa-s thans immers vrede -gesloten Men- wist -echter zeer goed, d'at de licenten met de convoyen allengs waren geworden een vaste belasting' voor het onderhouden der zeemacht.) 1) Vóór 1597 was -dit blijkbaar die rigueur. Vg-1. de H-uU-u bl-z. 46. Invoering van maatregelen. dat met de toepassing van de plak „katen en tarieven de band- werd gelicht ten voord-ee-le van den Koopman- stand in de particuliere steden en kwartieren (Res. Zeeland1 15, 17, 27 „Jan. 1596, Resolutie Holland 16 Mei 1596, Res. Staten Generaal 5 Oc-t. ,,1596).... het stuitte, gel-ijk voorheen, alles af op den onwil van de „Zeeuwen."

Archief | 1929 | | pagina 124