56 bedwingen, omdat de lezing van den staat zélf al reeds doet zien, waar Zeeland het op aan legt Het wil zich arm houden en bovendien Holland en den Generalen Staten zoo v/einig mogelijk van de opbrengst harer Admiraliteit toornen. Vermoedelijk hebben die van Zeeland met «enige vol doening dezen prachtigen staat, waarin zij met een grootsch gebaar 80000 pond Vlaamsch die zij nog van de Generaliteit (van de andere provinciën) te vorderen zouden hebben t) ,,pro memorie" uittrekken, samengesteld, om aldus aan H.H.M. haar goeden wil en „haar onmacht te doen". Doch reeds op den oppervlakkigen lezer kunnen de gegeven cijfers niet veel indruk maken. De eerder genoemde Gedeputeerden der Staten van Holland deelen ons het naadje van de kous mede, in een hartig (ongedateerd) epistel, het antwoord op de memorie dat ik ter kenschetsing van een en ander niet -mag nalaten gedeeltelijk weer te geven. Met verwondering hebben zij gezien, de continuatie van ,,de onvriendelijke menées van 't College van Zeeland, waerin ,,sij hoe langer hoe meer vervallen. H. E. Gr. M. mogen „claerlijck sien de onbehoorlijcke stuccken en practyqen die „de Admiraliteit van Zeelandt gelieven te gebruycken met het ..inbrengen van soo een naar eygen fantasy en opgeraapten staat. de omwegen en kromme gangen die het Coll. van „Zeelandt is plegende en datse haer niet en schamen aen „de Gecommitteerden wegens de Provintie van Hollandt, soo- „danige gesuborneerde Staten in de Hande te steecken". In 7 artikelen kleeden zij den overgelegden Staat uit. 1. In den Staat van 1646 zit een telfout soo dat het compt differeren 22915 pond Vlaams minder aan lasten. 2. Uit het verschil in kosten van de equipage van Vlis- singen, Zieriksee en Veere wordt geconcludeerd, dat de ver strekte cijfers niet juist kunnen zijn. 3. De 20000 die sij seggen over 't geheele jaar 1648 tc moeten betalen „dunkt ons, onder correctie, te grof ge sponnen", omdat in 1646 de geheele kosten slechts 15212 bedragen. 4. Wat de 80000 1pro memorie, opgebracht als schuld „volgens de resolutie en acte (soo sij seggen, daer van sijn- 1) ,,Doch alsoo de voorsz t achterheyt uyt den incomen van het „loopend jaer en de vorige jaren meest is betaalt, wordt deselve t' achter- „heyt hier alleen gebragt bij Memorie."

Archief | 1929 | | pagina 126