57 ,,de) dan hebben de selve aan ons te laten zien geweygert,. „en is ook niet apparent, dat bij die van Zeelandt zoo groote „Medogentheyt soude te vinden sijn, van soo een notabele „post van 80000 sonder interesse aan 't Collegie ter adm. „aldaer bij te setten, doch blyckt genoech sijne barmhertig- ,,heyt, die sij gebruycken, int onttrecken sonder compassie ,,tegens het provisioneel accoord van 't jaar 1597, de gerech- ,,tigheyt die Holland competeert." Het zou, meenen zij, in de Generaliteits-Rekenkamer uitge vochten kunnen worden, want „die van Zeeland zoeken ons „buiten kennis van zaken te houden". 5. Het is onjuist, dat geen inkomsten van 1648 kunnen worden opgegeven, omdat geen maandstaten1) waren inge komen „wij weten zeker, dat haar onder de hand al eenige „zijn toegesonden" maar zij worden „noyt in 't Coll. ter Ad miraliteyt gebracht. hoewel dickmaeJs sulx bij ons is ver- „sogt, maer ter contrarie in 't heymelyck, en ter sluyck aen „de secretaris behandigt, uyt geen andere oorsaecke als om „ons buyten kennisse van saecken te houden." 6. In -den staat is o.a. de „een merckelijke somme be- dragende" buit en opbrengst geconfisceerde goederen blijk baar niet vermeld „doch refereeren alles aen de Generali- „teytsreeckenkamer, daer het kluwen eerst sal worden ont- wonden." 7. „Doch om alle vordere onlusten en oneenichheden tus- ..schen de Provintiën van Hollandt en Zeelandt de Colleges „ter Admiraliteyt raeckende, voor te komen, soude.noo- ,,dig sijn, dat de beloften, waerop de gecommitteerden nopens „Zeelandt in de Gen. Reeckenkamer cessie hebben bekomen, „werden voldaen, en die van Zeelandt gelyck alle de andere ,,collegiën ter admiraliteyt mede haer Rekeningen in de Gen Reeckenkamer comen effenen, liquideeren en sluiten." „En soo Haar E.H.M. (St.-Gen.) daer en boven noch „costen goetvinden, dat alle jaren eenige Gecommitteerden „uyt alle de Collegiën ter Admiraliteyt in Hollandt naer Zee- landt en wederom van die van Zeelandt naer Hollandt wier- „den gecommitteert, om malkanderens boecken en rekeningen „naer te zien, en soo met opene deuren te wandelen, soude i) Het opmaken en overleggen dezer maandstaten was o.a. geregeld bi; het Prov. Acc. van 1597.

Archief | 1929 | | pagina 127