71 De punten waarom het daar in hoofdzaak ging, vinden we gerecapituleerd in de Propositie, die de Gedeputeerden der Staten-Generaal ter vergadering van de Staten van Zeeland in 1725 deden. Zie nota d.d. 8 Febr. 1725, geïnsereerd in de Notulen der Staten van Zeeland van 1725 (blz. 2). Aan die reis van deze Gedeputeerden was heel wat vooraf gegaan. Telkens en telkens weer hadden de Staten-Generaal op aandrang vooral van Holland, getracht tot een nieuw ac- coord tusschen de geallieerde provinciën te komen, maar Zeeland bleek daartoe niet te vinden. Dat schoof telkens maar weer de zaak op de lange baan. De zes andere provin cies waren allang tot overeenstemming geraakt en Holland wilde nu een laatste poging wagen, om op deze wijze tot een overeenkomst met Zeeland te komen. Maar Zeeland zag het dreigend gevaar naderen en deed de Staten-Generaal weten, dat de reeds definitief op korten termijn aangewezen delegatie van Holland voor een gesloten deur zou komen de vergadering der Staten zou juist zijn beëindigd, terwijl het in verband met het weer, hetzelfde excuus als in 1590, het was in Januari niet te zeggen viel, wanneer ze weer bijeen zouden komen (blz. 3 Not. Zee land 1725). De Staten-Generaal merkten later droogjes op, dat die vrees niet erg groot behoefde te zijn, omdat het erg zacht en zomers was in die dagen Eindelijk echter kon men de gewenschte samenkomst niet langer ontloopen. Zóó waren dan de door de Staten-Generaal afgevaardigde Gedeputeerden in de gelegenheid den droevigen staat en het notabele verval van vloot en commercie eindelijk aan de Sta ten van Zeeland te Middelburg voor te dragen. Zij wijzen op de volgende punten le. De oorlog heeft de schuldenlast der Admiraliteiten zeer verhoogd, terwijl de opbrengst der middelen steeds ge ringer werd. 2e. Menigvuldige sluikerijen bewerken dagelijks nog on gunstiger wordende resultaten. 3e. De diversie en versparringhe van navigatie en commercie neemt hand over hand toe. En de middelen van redres welke zij meenen te kunnen

Archief | 1929 | | pagina 141