72 adhiberen zijn Het voorkomen der sluykerijen aan Je eene en het aenmoedigen van de Navigatie en Commercie aen den anderen kant. Daar Zeelland (en Amsterdam) zich tegen partieele ad- modiatie had verzet, had men dit ontwerp laten varen. Nu was het tweede middel in bewerking het ontwerpen van een ander placcaatboek en lijst (tarief). Het oude was toch zóó verouderd en vooral „door de suc cessive veranderingen en inlasschingen zoodaenigh onver- „staen'baer geworden, dat het zelve nauwelijcxs anders ver- „staen kan worden als door de tyt en de usantie alleen „behalven nogh dat menighvuldige andere Placcaten sedert „het voorschreven Placcaet geemaneert zijn geworden en „wat de oude lijst betreft zoo zijn de veranderingen niet min- „der frequent1), de tegenwoordige Reghten zijn veelderley „en 't geen erger is, worden niet op eene voet of wijze „geheven". Verder blijkt, dat men hoogere opbrengst wilde verkrijgen door protectie van de commercie door verlichting der forma liteiten en door lage rechten2). 1) Zie uitvoeriger Notulen Zeeland 1725, blz. 4 2) Men beyrijpe goed, bet fundamenteele verschil van uitgangspunt van toen en nu. Wanneer men nu over protectie spreekt, bedoelt men bescherming van nijverheid en tracht dit te bereiken dooi hoogere rechtentoen bepleitte men protectie van den handel door verla ging van invoerrechten en vereenvoudiging van formaliteiten. Toen was het heffen van hooge rechten algemeen en had sinds eeuwen bestaan. Men zag echter hier te lande in, dat die hooge rechten afbreuk ueden aan den handel en diaatam bepleitte men verlaging van rechten. Aan absoluten vrijhandel dacht men nergens. In de Deductie van Joh. die Witt van 1671 zijn reeds de voordeden van lage rechten, -ooals die 'ster door Adam Smith zijn ontwikkeld, uiteengezet. Ook in de werken van Pie ter de la Court kan men dergelijke beschouwingen aantreffen. Maar op één punt weken al die beschouwingen van die van Smith afmen wilde wèl, naar mercajitilistisdhe gedachte, bescherming van eigen producten, die hier werden vervaardigd, tegenover het voltooid ingevoerde buitenlandsche product. Door het uiteindelijk aanvaarden van het plakkaat van 1725, dat die verlichting van formaliteiten en verlaging van rechten bracht, heeft de Nederlandsche handelspolitiek een nieuwen stap gezet op den weg naar den vrijhandel. Een „protectie", welke van het tegenwoordige begrip niet veei af wijkt, wordt o.a. voorgestaan in het „advies van de admiraliteiten in „Holland over de hérstelling des Koophandels". Vgl. Nederlandsche jaar boeken 1752, blz. 1008.

Archief | 1929 | | pagina 142