78 blik, dat de Staten-Generaal voor invoering van het Nieuw Placcaat hebben vastgesteld, nadert, vaardigen de Zeeuwsche .Staten een order uit, -de ambtenaren in hun gewest gelastende die invoering achterwege te laten1en over de convoyen en licenten, zooals tot nu toe geheven, voor Zee land zelf te beschikken, over welke groote „irregulariteit" H.H.M. onmiddellijk nadat zij haar ter oore is gekomen, 4 Oct. 1725, aan de Zeeuwsche Staten opheldering vragen. Den 18den September, terwijl men te Middelburg nog steeds over al wat met deze dingen samenhangt, onder stijgen de emotie aan het beraadslagen is, komt men in de Vergader zaal boodschappen, dat daarginds, buiten op de binnenplaats der abdij, de Eerste President van den Raad van Vlaande ren 2), die daar gevestigd was, het Placcaat heeft doen aan plakken, m.a.w het als geldend recht erkent. Groote beroering in de Vergadering is er het gevolg van en aanstonds wordt besloten, te trachten den Raad te over reden, de publicatie weer te laten wegnemen, doch de bood schapper keert onverrichter zake terug de President is afwezig en zijn plaatsvervanger weigert de afkondiging on gedaan te maken. Nogmaals wordt er op aangedrongen, dat het placcaat zal worden verwijderd en als men daartoe niet wenscht over te gaan, besluiten de Staten, onder emoties, 1) Not. Zeeland 1725, 17 Sept. (blz. 191), Rej, Sv. Gen., blz 753. 2) Het „eigenlijke" Zeeland van die dagen bestond naar bekend alleen vti "ie eilanden. Temeuzen, Axel, Biervliet en de forten Lillo en lief- lenshoek werden door den Raad van State bij ie Acte van Committimus d.d. 13 Aug. 1588 onder het gezag der Gecomm. raden van Zeeland gesteld. Dit gebied werd sindsdien het Committimus of Zeeuws'ch-Vkan- deren genoemd te zamen met de later door de Generaliteit verworven Vlaamsche streken heette het Staats-Vlaanderen. In 1795 kwamen alleen de eilanden bij de Bataafsche Republiek. Bij Besluit van den Souv. Vorst van 20 Juli 1814 no. 22 (Stbl. S3) werden zij vereenigd met de provincie Zeeland. Deze Raad van Vlaanderen werd door de Staten-Generaal ingesteld bij acte van 6 Nov. 1599 (Gr. Plb. II, 22351 als Hof van Appel voor Staats Vlaanderen. Zie nader Gr. Plb. 11,949, 1213, 2701 en uit voerig Mr. A, Meerkamp van Embden, De Archieven van de Recht banken enz., die gefungeerd hebben in Zeeuwsch-Vlaanderen, (1919) en De Archieven van het vrije van Sluis en Hulsterambacht, (1928). Een monumentale bank, afkomstig van dien Raad, is thans nog in de corridor van het Middelburgsch Stadhuis aanwezig. Hoe d:ie daar kwam en wanneer, is blijkbaar niet bekend.

Archief | 1929 | | pagina 148