79 welke slechts flauw worden weergegeven door de regelen aan het gebeurde in de Notulen gewijd, om zélf de publicatie van den Raad van Vlaanderen te doen aftrekken. Dan is ook het beslissend oogenblik voor de Staten-Gene- raai daar. Ook te 's-Gravenhage worden gespannen dagen acorleefd, doch den 23sten October (Gen. Not., blz. 802) valt de decisie Zoo Zeeland volhardt, zal het gedwongen worden De leden der Admiraliteit van Zeeland worden aangeschre ven, den in het placcaat voorgeschreven (nieuwen) eed aan de Staten Generaal te komen doen, terwijl zij bij weige ring met ontslag worden bedreigd. De admiraliteit van de Maas zal alsdan van alle transport naar Zeeland in komend en uitgaand recht laten betalen, de taak van de Admiraliteit van Zeeland door haar worden overgenomen en voor Zeeland, Bergen-op-Zoom en Lillo geen binnenland- sche paspoorten meer worden afgegeven. Als deze mare tot Zeeland doordringt, staan de Zeeuwsche Staten voor een nieuwe decisie. Den 29sten October Not. Zeeland, blz. 266) zijn zij op nieuw bijeen ter beraming van middelen van verzet. En het heeft er weer allen schijn van, evenals in 1597, of de groene Admiraliteitsvlag van Zeeland den strijd zal aanbinden met de Witte der Vereenigde Provinciën. Besloten werd allereerst, de Raden en bedienden der Admi raliteit, resideerende in de provincie, te stellen onder de or ders van de Staten van Zeeland, last te geven aan de ad miraliteit, ten spoedigste eenige defensieve vaartuigen onder equipage te brengen om regen alle feitelijke ondernemingen op de Zeeuwsche stroomen te worden geëmployeerd, zelf een lijst te ontwerpen, volgens welke de convoyen in Zeeland voortaan zouden worden geheven en de commandanten van Axel en Lillo en alle officieren aan te schrijven, zich niet te „reguleeren en ter contrarie de bedienden der Zeeuwsche Admiraliteit in cas van oppositie te secundeeren, assisteeren „ende defendeeren." En intusschen wordt getracht, door middel van de Zeeuw sche gedeputeerden in Den Haag, de uiterste concessies van de overige provinciën te verkrijgen. Reeds 30 Oct. wordt in de Staten-Generaal Not. St. Gen., blz. 813, voorlezing gedaan van een missive van de Staten van Zeeland, op welke voorwaarden zij zouden willen con-

Archief | 1929 | | pagina 149