80 -curreeren, waarvan er één is, dat invoering zou plaats heb- ben voor drie jaar en daarna alleen met eenparige bewilliging. Op twee voorwaarden, feitelijk buiten het plakkaat staande, -gaan de Staten-Generaal in. Over den inhoud der derde (dat de Admiraliteit van Zeeland over het z.g.n. halve licent het oude twistpunt - nooit meer zal worden lastig ge vallen) verklaren de Staten-Generaal zich alleen tot nader •overleg bereid. Intusschen geven zij order, de afgekondigde sancties nog even in te houden Not. St, Gen., blz. 827en Zeeland wordt gepermitteerd, de oude lijst nog drie weken te continueeren. Dezen tijd benut Zeeland op de hem eigen wijze Op 2 Nov. (Not. St. Gen., blz. 725) beveelt men het Admi raliteitscollege en zijn bedienden, in dienst te blijven, daar Zeeland het gegeven ontslag niet erkent, als zijnde die re solutie niet met eenparige stemmen genomen. Tot 16 November delibereeren de Zeeuwsche staten nader •over bijzonderheden (Not. Zeeland, blz. 325). Zij verkrijgen nog eenige concessies en nóg drie weken uitstel, tot 17 Dec. 1725, maar vernemen tegelijkertijd, dat verder uitstel niet meer zal worden verleend en verdere deliberation uitgesloten zijn. Middelburg wenscht in een rumoerige vergadering, welker zeuwachtige stemming uit een volslagen gemis aan overeen stemming blijkt, het verzet vol te houden. De politiek der andere steden is er op gericht, te trachten ieders eigen be langen nog verzorgd te krijgen, doch 16 December, den laat- sten dag van het uitstel, stemt Zeeland, doch op voorstel van Middelburg slechts voor één jaar, in de invoering van het plakkaat toe. Zooals de Notulen van Zeeland van 1725 begonnen met deliberatiën over de convoyen en licenten en het ontiwerp- plakkaat, zoo eindigen zij er ook medede laatste bladzijden bevatten den last, zonder meer en zonder verder commentaar, tot uitvoering van het Plakkaat en de afkondiging daarvan. De groote strijd is gestreden en Zeeland heeft verloren 1752, Nog eens Het half licent. Wie meenen mocht, dat met het gebeurde in 1725 ook de twist over het half licent ter rust zou zijn gekomen, vergist 2ich.

Archief | 1929 | | pagina 150