83 Vrouwe Gouvernante dd 21 Sept. 1752 te Dieren ger.omen (vgl. Bijv. Ned. Jaarb. Deel XX, blz. 534) luidt aldus: Het Zeeuwsch College is onbevoegd, om van de Goederen gaande uit eu naar Holland over de Zeeuwsche stroomen te heffen en te genieten het (andere) half licent. Vanaf 1753 zal die weer worden geheven en genoten door de Hollandsche Admiraliteiten zooals vóór 1686, het jaar waarop de Zeeuwen dit half licent het eerst tot zich namen, is geschied. Vanaf dienzelfden datum zal het College te Amsterdam weer begin nen met de jaarlijksche betaling der f 50000. Over de verrekening der achterstallige bedragen zullen de Hollandsche en Zeeuwsche admiraliteiten in overleg met de Gouvernante beslissen. Doch „dewijl men in Zeeland nog zoo gereed niet was, „om zich naar deze uitspraak te gedragen, en van de Hol- „landsche schepen, die de Zeeuwsche stroomen passeerden, „ook de andere helft van het licent afvorderden, waardoor zij", zegt Paulus, „de verlofgelden tegen dank der overige „provinciën met de helft verhoogden", namen de Staten- Generaal, op klachten deswege van de Hollandsche schip pers en kooplieden, een „krachtdadig" besluit (Res. 20 Jan. 1753), inhoudende een machtiging aan de Hollandsche ad miraliteiten om, waar het in hun vermogen was, de heffing van het Hollandsch half licent door Zeeland te beletten, ter wijl aan de Gouverneurs en Commandeerende Officieren te Lillo, Sas van Gent en Sluis werd bevolen, de Hollandsche ambtenaren te assisteeren, en de Zeeuwsche (in geval zij in strijd met de genomen beslissingen handelden) in de uitvoe ring te beletten, waartoe zij zelfs de machtiging kregen, sche pen te laten passeeren, vertrekken en aanhouden, al naar mate dit noodig was, om de toepassing in het aan de orde zijnd geval van de door de Gouvernante genomen beslissing te bewerkstelligen, Wien het halve Hollandsch licent door de Zeeuwen zou zijn afgevergd, zou dit door de Hollandsche admiraliteit mogen worden gerestitueerd. Het is de laatste maal, dat men van het half licent leest. Eindelijk schijnen de Zeeuwsche Staten te hebben berust. Algemeene gestie der Staten-Generaal t,a,v, de convoyen en licenten. Compositie over straffen. Het is met eenigen schroom, dat ik ook dit onderwerp nog

Archief | 1929 | | pagina 153