87 Zie ook nog art. 51 Plakkaat 1725, over de executie der stral handelende. Ord. 10 Mrt. 1586. 4 Juli 15 91 en 12 Mrt. 1597, Gr. Plb. I. Ook de verbeurdverklaring van vervoermiddelen, die den vervoerder vrijwel ruïneeren kon, was een zware straf, welke echter noodzakelijk werd geacht, omdat men bijna steeds te maken had met vreemdelingen, op welke men in den regel geen ander verhaal had, dan op het vervoermiddel, waar mede de fraude was bedreven. Doch over die straffen was compositie mogelijk. Niet aanstonds. Zoo lang mogelijk hielden de Staten- Generaal om der wille van een eenparige en gelijke toe passing vast aan een strikte uitvoering der plakkaten in de bestraffing. Zie b.v. Res. 11 April 1590, R.G.P. 55, blz. 193 De Sta- ten-Generaal gelasten in een bepaald gevalte senten tieeren, in cnnformité van de placcaten, sonder eenige com positie te admitteren. Een Res. 2 Juni 1588, R.G.P. 51, blz. 245, verhaalt, dat de Admiraliteit van Zuid-Holland in een bepaald geval heeft verzocht of zij ,,in plaitse van condemnatie de saicke bij com positie ende abolitie soude moegen affdoen." Hoewel de heeren Staten verstaan, dat „volgende de vorgande resoiu- „tiën, geerie composition en moegen gedan wordden van „frauldes, gecommittert ofte te committeren in de convoyen „ofte licenten, mair dat deselve oehoiren gestraeft te wordden „volgend de placcaten", voor ditmaal, „sonder dat 't selve ,,sal getrocken wordden in consequentie", staan zij toe. dat op bepaalde voorwaarden mag worden gecomposeerd. En het is wederom ter zake van het particularisme van Zeeland, dat de Staten Generaal duidelijk zeggen waarom zij er zoozeer op staan, dat ook bij de bestraffing volledig aan de plakkaten de hand worde gehouden, als zij in eene resolutie van 15 October 1596 (R.G.P. 62, blz. 188) de Ge committeerden ter Admiraliteit in Zeeland opdragen, zich naar het toen uitgevaardigde nieuwe placcaat „preciselijk te „gedragen, zonder eenich faveur, gunste ofte dissimulatie bij „condemnatie ofte absolutie, oyck sonder iemant, die in fraul- ,,de achterhaelt sal wesen, in compositie te ontfangen. .opdat"staat er en ik vestig er door het te cursiveeren nog eens de aandacht op, alomme in gelycke saken eenparicheyt gehouden mach worden."

Archief | 1929 | | pagina 157