VII sische stammen, bezichtigde in het bijzonder de collectie me talen voorwerpen van het strand bij Domburg en bevestigde, dat zich hierin niets bevindt, wat sensu stricto Saksisch ge noemd kan worden. Uit vele scherven-vondsten blijkt telkens duidelijker, dat de tegenwoordige provincie Zeeland omstreeks het jaar 1000 na Chr. over haar geheele uitgestrektheid bewoond was. Deze bevinding sluit zich aan bij het beeld, dat talrijke 13e-eeuw- sche schriftelijke oorkonden van Zeeland gaven, welke voor stelling door Beekman in zijn kaart van Zeeland in 1300 (Geschiedkundige Atlas van Nederland) is samengevat. Tal rijk zijn ook de archaeologische gegevens, waaruit blijkt, dat de duinku&t van Walcheren en Schouwen reeds sedert de 2e eeuw bewoond was, hetzij dan voortdurend of met tus- schenpoozen. Het is echter nog een open vraag, in hoeverre van de 2e 'tot de 10e eeuw ook de kleilanden tusschen de duinen en het Brabantsche zand bewoonbaar en bevolkt wa ren, wanneer en op welke wijze zich hier volksstammen ge vestigd hebben. Ziehier een der vele vragen, waarover de schervenzoekerij door nauwgezet onderzoek opheldering hoopt te verkrijgen. De beschrijving van drie aanwinsten moge aan de andere voorafgaan. No. 1365. Baksteenien graf uit Waarde (Z. Bev.) (Fig. 1 en 2.) De Middelburgsche Courant van 12 Oct. 1928 No. 242 bevat het bericht ,,Bij de restauratie van de Ned. Herv. kerk te Waarde vond men gister bij het blootleggen van een gedeelte van het fundament aan den Noordkant in een (steenen) doodkist een menschen geraamte. Aan het hoofd einde lag op den steenen bodem het geraamte met hoofd en schouders op een kruis van steenen." Op ons verzoek hebben de Kerkvoogden (President de heer Dees, Secretaris de heer M. van Weele) alle faciliteiten verleend voor het nader onder zoek, dat spoedig met buitengewone zorg en ijver verricht is door de heeren A. Klap te Waarde, aannemer der restauratie werken, en J ,M. de Nooijer te Oostdijk. „Ons Zeeland" van 27 Oct. 1928 (3 No. 43) bevat photo's van het graf en van de naburige deelen der kerk, welke op ons verzoek opgenomen zijn door den heer Steketee te Yerseke. De grafstede bestond uit 4 muren en een bodem. De 4 muren waren opgebouwd uit tamelijk zachte baksteenen van

Archief | 1929 | | pagina 15