92 waarover hierna geen enkel wettelijk voorschrift waarop ■dit composeeren steunde. En nu ontwaart men na 1725 alras, dat de vos wèl zijn haren verloor, maar niet zijn oude allures. ,,De regten wer den", zegt Wagenaar (blz. 337), „sedert op den voorgeno- „men voet geheeven doch niet met die eenparigheid, welke „men verwagt hadt", en de eerste jaren 1) van haar werking waren noch voor de opbrengst, noch voor den handel gun stig. (Zie de door Becht gegeven cijfers). Doch zulks lag allereerst aan den oorlogstoestand en daarmee gepaard gaan de vermindering van den handel, in de tweede plaats aan de gebrekkige uitvoering van het Placcaat. Gebrekkig nu speciaal door misbruik van de Compositie. Ik heb dus na te gaan, wat onder Compositiewerd ver staan en op welke wijze men dit systeem in toepassing bracht. Over het composeeren door ambtenaren om eigen gewin, zuivere omkooperij derhalve, behoeft hier niet te worden gehandeld. Zij is voor dit onderwerp van geen belang, al werd zij, naar den uiterlijken vorm, op dezelfde wijze gedre ven als de officieuse, met dit verschil, dat in het ééne geval •ai het genotene werd afgedragen, in het andere de ambtena ren een geldelijk bedrag van de kooplieden in kwestie ont vingen, als belooning voor hun oogluiking bij te lage aan giften. De „compositie" over de heffing, welke ik op het oog heb, is deze, dat de Staat, door bepaalde methoden van waarde- en gewichtsbepaling, waarover hieronder slechts een bepaalde fractie ontving van het door de bij het placcaat ge voegde lijst geëischte. Voor zoover zij geacht kan worden in overeenstemming .met de opvattingen deswege der Staten-Generaal te zijn toe gepast, had zij (wederom) ten doel, den handel te bescher men, den goedwilligen koopman een gematigde toepassing der wet te waarborgen en tegen hem meer inschikkelijk te zijn dan tegenover iemand, die geen aanspraak op toegeeflijkheid .kon doen gelden. Zij werd echter (naar toenmalige inzichten alleen dan) misbruikt, doordat elke admiraliteit in den hare het middel 1) Later beleefde de handel weer groot en bloei. Zie de brochure van •Schieitema op blz. 76 en hierna (blz. 105) ter zake geciteerd.

Archief | 1929 | | pagina 162