96 Waren deze „practijcquen" nu maar egaal geweest in alle provinciën, dan ware de aanleiding voor 't verzet der Zeeuwen tegen strikte toepassing der generale placcaten afwezig ge weest, doch de Zeeuwen waren allengs met hare heffing zóó eigenmachtig afgeweken, dat Holland, welke provincie ,,(2) Dat mede bij de convoylijste van den len Mey des jaers 1655 in ,,'t eynde ten r'eguarde van de goederen, welke bij de waardie werden -„aengegeven, uytdruckelijk gestatueerd is, dat de goederen, bij de waarde -„verklaert sijnde in de lijste, bij de commis-general ofte andere officieren „mogen aengevaert worden, doch mits betalende een sesde part meer -„als de voorschreven verolaringe bedraegbt. ,,(3) Dat wijders in lange jaren iherwaerts in observantie en gebruyk „geweest is, dat koopluyden, handelende in granen, sullende lossen bij .„exempel een partije van 20 lasten graen, deswegen „quamen a e n te geven 17 a 18 lasten en alsoo „omtrent een sesde part minder dan het uyterste beloop hunner granen, „dbende daerinne niet allene na 't exempel van de voorschr. aengevinge „van andere goederen en coopmanschappen, welke bij de mate en gewighte „werden bekent gemaeckt, mitsgaders de goederen, wel'ke bij de waerde betalen, maar ook te meer gefondeert sijnde, ter saeke dat de granen „uyt diverse plaetsen in d;e Oostzee komende, bier ter stede niet konnen „uytleveren de mate en fasten,' waervoren deselve in de Oostzee inge scheept sijn. „(4) Dat dan ook omime de voorsch. redenen (voor soovele hun, -„supplianten, bekent is) «enige jaren herwaerts egene granen, in dier .„voegen aengegeven zijnde, door de commisen ter recherche aengehaelt -„geworden sijn, edogh dat de Ed. Mog. H. van 't collegie ter admiraüteyt -„alhier, tot voorkominge van fraude, op den lOen September deses .„jaers 1686 hebben geresolveert en geordonneert (soo de supplianten „onderricht werden), dat egene loscedullen van granen door de commisen „van de eonvoijien geëxpedieert en verleent sullen werden voor en aleer „de schippers op de convoye bij eede verklaert sullen hebben, hoeveel .„granen sij in hun schip hebben overgebragt, met speciale bijvoeging van „de naern van diegenen, aen wien deselve geconsigneert komen, ende dat „ook de voorsz. aengevinge met de verklaringe van de schippers kome .„accorderen. „(6) Verzoekende oversulk de supplianten reverentlijk, dat UEd. G. A. „dle saecke daerhene gelieven te dirigeren, dat de voorschr. resolutie van „H. Ed, Mog. van den lOden September deses jaers mag werden vernietigt, opdat alsoo de graenhandel van dese stad niet en werde gediverteert na „andere Steden van dese provintiën, opdat mede de supplianten en andere „graanhandelaers, gelijk van outsher, de loscedullen van hunne te lossene „granen, sonder na de beëdigde verklaringe van de schippers te wagten, „mogen becomen, en opdat ook de koopluyden van de granen in 't betalen „van de convoygelden niet strickter ge handelt „s ouden mogen werden dan de koopluyden in

Archief | 1929 | | pagina 166