98 Toegevend en inschikkelijk voor den eerlijken koopman, „was men slechts gestreng tegen den smokkelaar en daar- „door bragt het belang mede, om een eerlijk man te zijn, en ,,deze was in staat gesteld, om met den smokkelaar te kunnen „markten." ..De inschikkelijkheden, die ik bedoel", zeide de spreker, „.bestonden ,.lo. In het aannemen van requesten, om de lading der ..vaartuigen in massa te mogen declareren deze requesten ..bestonden in gewone requesten, welke, bij de wet van 1725, „werden toegelaten (zie artikel 40, 41 en 42) en in buiten- „gewone requesten of verzoeken om tauxatie, door vanwege „het bestuur benoemde makelaars, teneinde het gevaar der „voorzorgen te voorkomen een maatregel, dien men niet „kan bezigen, wanneer men van zijn beambten niet zeker is. „2o. in het beschermende regt, dat men veilgeld of fee- veiligingsgeld noemde, enz.". Ongelukkiglijk is het goede nooit vrij van kwaad, en was „zulks ook niet in de Vereenigde Provinciën, Ik zal mij be- „palen tot het aanhalen van 'die kwalen, welke tot het onder- „werp, dat ik thans behandel, behooren zij sproten uit de „verdeeling van een reeds zeer gering territoir in nog kleinere „souvereiniteiten uit den partijgeest, die dikwijls weigert op offeringen voor het algemeen belang te doen uit eenen „naijver van inschikkelijkheid, welke de gematigdheid in „zwakheid deed ontaarden, hetgeen ons het verwijt over den „hals haalde, van, alhoewel een systema hebbende, wij er „geen volgden, met één woord, van alle die oorzaken, welke „gewoonlijk de gevolgen zijn van een hoogen graad van rijk- „dom en voorspoed." Wanneer iwij nu deze uitspraken naast elkaar lezen, dan vinden wij die in flagranten strijd met de wetgeving en de ons bekende voorschriften der Staten-Generaal, en komen we tot de conclusie, dat deze regelingen geheel rustten op de praktijk. Eén enkele aanwijzing van de mogelijkheid van een wet tige compositie vinden we in Gr. Plb. IV, blz. 1243, het plac- caat van 19 Juni 1687, art. XXVIII, Gr. Plb. IV, blz. 1254, waarin ook weer de compositie ten strengste verboden wordt, en besloten geen compositie anders dan met vrijwillig con cent en goetvinden van alle de geünieerde provinciën te ver- leenen.

Archief | 1929 | | pagina 168