107 „wegens werden geinformeert, doch, hoogst deselve thans ver- „gaderd zijnde, hebben deselve daarop gereserveert de vrije- .deliberatie van hooghgemelde Heeren Staten, die zij in „deezen niet hebben willen vervangen." En telkens als er weer moeilijkheden komen (vgl. b.v. Gr. Plb. VI, blz. 1028 en 1029) kunnen H.H.M. de Staten- Generaal wel eischen, „dat de Colleges ter Admiraliteit mu— „gen worden gemainteneert bij de jurisdictie en judicature, „aan haar met gemeen goedvinden en eenparige bewilliging „van de Bondgenooten gedefereert", de Zeeuwsche Staten antwoorden, dat H.H.M. vergeten, dat Zeeland nimmer be willigd heeft (voor meer dan één jaar dan). Met zulk een regiem nijgt de Republiek ten einde Door te groote weelde en gemakzucht, door nepotisme en- ambtenverkoop, door het verwaarloozen der vloot ook ten gevolge van de misbruiken met de convoyen en licenten, is de machtige Republiek krachteloos geworden. De in 1748 gekeerde opstand van het volk in bijna alle verbonden provinciën tegen de regenten keert in de 80er jaren terug en eindigt, met Fransche hulp. met hun neder laag. Het Revolutie-tijdperk. Andere Staatkundige inzichten. De ideeën en de geestesgesteldheid wijzigen zich. Van federalisme komt men tot unitarisme, to.t één Bataaf- sche Republiek, met een nieuwe indeeling in Departementen, die het oude provinciale particularisme wil doen vergeten. Dan komt men ook tot een volledig stelsel van algemeene belastingen (van Gogel), waarnaast de convoyen en licenten, die immers reeds algemeen waren, ook voortaan volgens het plakkaat van 1725 werden geheven. Het eerste algemeene staatshoofd, Raadpensionaris Schim- melpenninck, bereidt den weg voor den Napoleontischen Ko ning van Holland, die zich reeds spoedig den geleenden scep ter door zijn broeder en beschikker over Europa's lot uit de- hand voelt nemen. Dan blijft er voor nationalen trots, voor star of fier par ticularisme geen plaats meer over.

Archief | 1929 | | pagina 177