108 Napoleon zal den ouden geest beuken en kneuzen en scheuren tot het berouw komt na de zonde. Zeeland het eerst, het langst, moest het ontgelden. Gevechtsgebied bij den inval der Engelschen, Vlissingen het eerst ingelijfd bij Frankrijk. De provinciën, reeds onder de Bataafsche republiek, verdeeld in brokstukken, om haar het oude particularisme te doen vergeten. ,,Les bouches de ,,1'Eiscaut" het eerste Fransche Departement. Die 20 jaren brachten, bij veel kwaad, het einde van het provincialisme in den ouden, voor bewaring van staatkun dige en economische onafhankelijkheid noodlottigen vorm. Wèl kwamen de provinciën met de herboren onafhanke lijkheid weer, maar als autonome deelen van het groote geheel, wèl als zelfstandige, maar niet als onafhankelijke eenheden. De herboren onafhankelijkheid. De eenheid der Nederlanden, Zoo moet dan ook de historie van het Zeeuwsch parti cularisme en de convoyen en licenten hier een einde nemen, Doch er is nog plaats voor een epiloog. Na de vereeniging met België, dat sinds 1579 een geheel ander regiem had gekend, ook op het gebied der invoerrechten en accijnzen, een regiem, dat, ook tengevolge van het sluiten van zijn havens van 1585 af, meer op bescherming der nijver- heid was gericht, kon het oude placcaat niet blijven voort bestaan. In 1816 werd een nieuwe regeling, thans „wet", ontworpen, waarin de kiem reeds lag voor wat later den opstand van België ontketenen zou. Men beproefde beide partijen te bevredigen, een compromis van de belangen van handel en nijverheid, en bevredigde zoo niemand. Het vele malen in vroeger dagen zoo verguisde placcaat van 1725, heet nu in de redevoeringen der Noordelijke af gevaardigden „pronkstuk der wetten" (Gendebien), „door „haar dat schoon gebouw van nationaal geluk en voorspoed „opgericht" van Alphen), „een meesterstuk van Staatkunde" (Gockinga)dat „de verwondering van de verstandigste bui tenlanders heeft getrokken". Zij roemen daarin ten zeerste den geest van gematigdheid,

Archief | 1929 | | pagina 178