X Willem I met helm en opgestoken zwaard. Dateering dus ruim (genomen 13e eeuw." Hier heeft men dus een reden om de gevonden Ibaksteenen graven in de 13e eeuw te dateeren. Het formaat der moppen verzet zich geenszins tegen deze datee- jring. Vgl. F. Vermeulen, 1928, Gesdh. Ned. Bouwk. I, 274.). De bodem in het eerstgenoemde graf bestaat uit kleinere moppen dan de wanden. Bedenkt men nu, dat in den regel (met uitzonderingen kleinere baksteenen jonger zijn dan de groote formaten, dat in de naastliggende grafsteden geen bodem gevonden is en dat de tufsteenen siarcophagen uilfc de lie of 12 eeuw (Musea te Middelburg en Utrecht) evenmin een steenen vloer hebben, dan heeft men aanleiding tot de veronderstelling, dat het beschreven graf in de 13e eeuw ge metseld en gebruikt is zonder steenen bodem, doch later ge ruimd en wederom gebruikt, nu met een nieuw erin gelegden vloer van iets kleinere steenen, met het kruis aan het hoofd einde en idle losse siteenen aan het voeteneinde. Deze hypo thetische voorstelling geef ik gaarne voor beter. A. E. van Giffen, 1926, Vrije Fries 28, 105 s-qq. geeft be schrijving en afbeelding van een grafstede, bestaande uit groote baksteenen, gevonden Smalle Ee Smallingerland, Friesland), 'thans in Friesch Museum te Leeuwarden. Tot goed begrip van de situatie der graven ontleen ik eeni- ge gegevens aan de „Voorloopige Lijst der Monumenten in Zeeland" (Utreohlt 1922) p. 276 De Ned. Herv. kerk te Waarde is een baksteenen gebouw uit het laatste kwart der 14e eeuw, oorspronkelijk kruiskerk met zijbeuken en West toren. Schip met Noordelijken zijbeuk, Noord-arm en koor zijn in 1589 afgebrand en niet herbouwd, waarna de Zuid- beuk aan de Noordzijde gesloten is door de vlakken tusschen de kolommen dicht te metselen. Men ziet de rij pijlers, die eertijds den Zuidelijken zijbeuk van het middenschip scheid den, thans in den Noordelijken buitenmuur van de huidige kerk. De kerk bestaat nu dus uit een aan Oost-, Noord- en Westzijde vrijstaanden toren, een langs den toren doorge trokken schip (oorspronkelijk Zuid-beuk), met Zuidelijken dwarsarm (thans consistoriekamer) en koor en een in het midden der 17e eeuw tegen den Noordelijken muur van den dwarsarm aangebouwde grafkapel. Tot zoover de mededeelingen van de „Voorloopige Lijst", die om verschillende redenen niet geschikt was om letter lijk -te oiteeren. De tegenwoordige kerk is -dus een rest van

Archief | 1929 | | pagina 18