122 Wat in de bijeenkomst werd verhandeld, is niet bewaard gebleven maar wij kunnen ons het optreden der beide heeren zoo duidelijk voorstellen, wanneer wij Westhovius hooren verklaren, dat hij zich, „na dat hij veel blijcken van sijn on- geniegentheyt getoont hadde, door de ontsagglyckheyt dier mannen en haerer woorden x) en door de verder gedane dreygementen des broeders" had laten intimideeren en een hem voorgelegde trouwbelofte had geteekend. Dit stuk was van den volgenden inhoud ,,Ick onderges. beloove met solemneele eede dat ick sal gehouden sijn Anna de Meyer in het verbont des huwelyckx te neeme, soo ras sij Professie van de ware gereformeerde christélijcke religie gedaen heeft. Gedaen 1671 (w.g.) Theodorus Westhovius, Den 20 Octob. Eccl. in Hekelingh ende dat ick haer dan sal trouwen voor mijn echte vrouw". Is dit nu, vraagt men zich af, de manier om een huwelijk tot stand te brengen Lijkt het niet meer op een ijdele proeve van de krachtdaden, waartoe men zichzelf in staat rekende Met de vervulling van de bij het stuk gestelde voorwaarde werd spoed gemaakt. In het doopregister van de Gereformeerd de gemeente te Dordrecht staat aangeteekend „Anna ende Ida de Meyer2) jonge dochters ende gesusters sijn na belijdenisse haeres geloofs van de Mennonyten tot onse kercke overgegaen ende op haer versoeck tot Overschie gedoopt den 13 Decemb. 1671". Had men verwacht Westhovius spoedig hierna voor het altaar te zien treden, dan vergiste men zich deerlijk. Van een huwelijk met Anna de Meyer was hij geenszins afkeerig hij wenschte echter uitdrukkelijk, dat de verbintenis uit vrijen wil tot stand zou komen en niet op grond van een op zoo immoreele wijze afgeperste belofte. Dwang kon z.i. onmoge lijk de grondslag voor een gelukkig huwelijk zijn. Men zie bovendien niet voorbij, dat Westhovius aan Anna de Meyer persoonlijk nooit eenige belofte had gedaan te haren opzichte stond hij dus vrij. Intusschen kwam de zaak tijdelijk tot rust vermoedelijk tengevolge van de ernstige gebeurtenissen in het bekende 1) Ik cursiveer. 2) Ida de Meyer huwde in 1681 met den eveneens Gereformeerden Dr. Bemhardus Laurenty, schepen te Nieuwvaart (Klundert).

Archief | 1929 | | pagina 192