XV metingen van de nog heden ten dage op Walcheren gebrui kelijke spade. Het is bekend, dat iedere landstreek eigen ty pische vormen van landbouwgereedschap heeft, zooals dat door historische invloeden geworden is en tevens past bij bo dem, kweekwijzen en producten. Op grond van de vele scher ven (serie DW), die op dezelfde vindplaats sedert 1923 gevon den zijn (meest fragmenten van zwarte en grauwe, dikke, niet hard gebakken, bolronde potten, sommige met standring, enkele versierd met eenvoudige rijen ingedrukte vierkantjes voorts zeldzaam scherven van Pfingstdorffer type dun, hard gebakken, geel of grijs, met bruinzwarte of roodbruine verf- strepen versierd) kan de houten spade omstreeks de 10e eeuw gedateerd worden. Het is opmerkelijk, dat bij alle vondsten uit dien tijd in Zeeland slechts uiterst weinig metaal aangetroffen wordt. Feitelijk wisten wij reeds, dat in dat tijdvak spaden van dit model hier in gebruik waren, want zoowel de heer P. de Bruyne als ik hebben in de laatste 20 jaar aan het strand ten Oosten van Domburg herhaaldelijk in de klei rijen van spadesteken gezien, die in vorm en afmeting precies zoo waren, als thans in Walcheren versch afgestoken slootkanten er uitzien. Daar aan het strand de oude slooten, waaraan deze spadesteken voorkwamen, met veen opgevuld zijn en daar het veen aan het strand in Domburg in de laatste 15 jaar over blijfselen van menschelijke cultuur uitsluitend uit omstreeks de 10e eeuw heeft opgeleverd, moeten ook de spadesteken uit die periode dateeren. Daar de houten spade bij indrogen ter stond barst, wordt ze in een formaline-mengsel bewaard. De lijst der aanwinsten is als volgt Uit W alcheren: Scherven van loodglazuur-aardewerk met engobe- versiering, gevonden aan het strand te Zoute- lande. Geschenk van den heer B. von Brucken Fock aldaar. Fragment van een middeleeuwsche grafzerk met opschrift in Gotische letters de naam ontbreekt waarschijnlijk afkomstig van het kerkhof te Zandijk. Geschenk van den heer P. de Bruyne te Middelburg. No. 1333. Baksteen, lichtgeel, zachtgebakken, 30 X ^Yz X 7 cM.

Archief | 1929 | | pagina 29