XXI „Nadat de warmere voorjaarslucht het weer mogelijk maak te aan munten en penningen te werken, zijn opnieuw door mij vele kartons, waarvan de inkt geheel of gedeeltelijk verbleekt was, van duidelijker schrift voorzien. Het sterke zonlicht, dat in den zomer dagelijks de vitrines bestraalt, maakt dit echter tot een weinig bevredigend werk. De aanwinsten in 1928 zijn gering in aantal. Geschenken van belang kwamen niet in. Aangekocht werden eenige goed geconserveerde exempla ren van aan de verzameling ontbrekende Zeeuwsche munten. Zeer merkwaardig was de aankoop van een fraaien Zeeuw- schen rijksdaalder met den halven man van het jaar 1652, die de bijzonderheid heeft van in Moskou in 1655 te zijn voor zien van twee verschillende stempels, die, wat zeldzaam schijnt voor te komen, scherp zijn ingedrukt. De eerste draagt het jaartal 1655, waarbij de vijven den vorm van een s heb ben aangenomen, wat op sommige Nederlandsche munten uit dien tijd schijnt voor te komen. De tweede stempel is rond en vertoont czaar Alexis Michaëlovitz (16451676) te paard rijdende. Tusschen de pooten van het paard het muntteeken van Moskou. Uit „Die Sammlung überstempelter Taler der Eremitagie, von N. Bauer, Konservator der Europ. Münzen, Leningrad, 1926", ontleende ik het volgende omtrent het doel dezer stempeling. Men had in Rusland groot gebrek aan flin- ke zilverstukken, waaruit zilveren kopeken moesten worden geslagen en die tevens konden dienen voor betalingen in het buitenland. Men verdeelde de aangeworven buitenlandsche talers in Lubecksche en in Kruisdaalders. De eerste golden twee z-ilverkopeken hooger dan de Kruisdaalders. Deze toe stand bleef tot in het midden der 17e eeuw in stand, waarna de hooge ambtenaren onder czaar Alexis' regeering groote verandering in het geldwezen brachten. Zoo werden in 1655 alle in de staatskas aanwezige buitenlandsche talers van de twee bovengenoemde stempels voorzien en voor 64 zilverkope ken in omloop gebracht. De staat won bij deze verordening 14 kopeken op ieder stuk. Andere ingestempelde jaartallen dan 1655 komen niet voor. Reeds sedert vele jaren is men in Leningrad bezig alle ta lers en groote muntstukken, als boven gestempeld, terug te koopen. Zoo bezit de Ermitage thans 51 verschillende Noord- Nederlandsche en 41 uit de Spaansche Nederlanden, die meest alle uit het tweede kwartaal der 17e eeuw dateeren. Opval-

Archief | 1929 | | pagina 35