8 souvereine 'hoogheid der provinciën en steden door een te nemen besiluit zouden worden aangetast. Het nemen van beslissingen zelve werd nog bemoeilijkt, doordat de afgevaardigden niet anders waren dan lasthebbers van die zij vertegenwoordigden, zoodat zij veelal niet zelf standig konden beslissen. Japikse 1) merkt op, dat dit niet al te strikt is op te vatten. Men moest vaak tot een accoord komen, zoodat de afgevaar digden zich zonder uitdrukkelijke machtiging soms met voor behoud van nadere goedkeuring), wel eens lieten afbrengen van hun opdracht, maar principieel waren zij niet dan last hebbers en telkenmale wanneer een delegatie onwillig bleek mede te werken, kon een decisie niet worden getroffen. Onwillig waren sommigen bij herhaling. Meermalen ziet men bij het lezen der Resolutiën van de notulen der parti culiere Staten, dat deze reeds van te voren de uitdrukkelijke cpdracht meegaven, per se van> den gegeven last niet af te wijken. Reeds vóór het sluiten der Unie van Utrecht, toen er nog 17 in plaats van 7 Vereenigde Nederlanden waren, streefden de gewesten er naar2), zooveel mogelijk hun zelfstandigheid te bewaren, speciaal Zeeland. Het wenscht wel, dat de Noordelijke provinciën (er werd toen onderhandeld over de Unie van Utrecht) zich uit één mond zouden uitspreken, doch men geeft o.a, den Gedeputeerde Vosbergen uitdrukkelijk last, de commissie en instructie der deputatie zoo spoedig mogelijk naar Middelburg op te zenden en het herhaalt die lastgeving gedurig (Not. Zeeland 1579, blz. 361, 370 en 381 Die wijze van optreden was speciaal regel bij de de'libera- tiën over den „nervus rerum". Iedere stad hief van ouds haar eigen belastingen, waarmede zij o.a. bijdroeg in de provinciale (landelijke) geldmiddelen en dat zonder daarbij gebonden te zijn anders dan door de vroeger 'afgedwongen of nader door de Provinciale Staten verleende privileges, resp. octroyen. Daarnaast bestonden gewestelijke heffingen, maar belastingen over de geheele 1) R.G.P. 62, blz. XI. 2) Vgl. R.G.P. 33, blz. XIV.

Archief | 1929 | | pagina 78