16 men gezamenlijk een regeling had getroffen omtrent het hef fen van generale in- en uitgaande rechten (andere dan die provinciale convoyen en licenten). In een acte vain Zeeland (Rijksarchief Zeeland, R.G.P. deel 47, blz. 301), verklaren •de Staten van Zeeland, zich t.a.v. het convoygeld te confor- meeren met het 'geresolveerde van de Staten van Holland. Op 8 Mei 1578, R.G.P. 33, (No. 737a) geven Matthias, de algemeene landvoogd, en de Staten-Generaal een instructie aan de leden Bergen c.s., om Holland en Zeeland te over tuigen van de noodzakelijkheid, om zich te voeqen, ..omdat „het notoir es, dat d'andere provinciën' nyet machtich en zijn „zonder 'de voorsz. van Hollandt ende Zeelandt. verwachten de daeraff gelijcke benificie". Holland en Zeeland, wordt o.a. verder betoogd, moeten tevreden zijn met de afwijkingen, door Zijne Excellentie (den Prins) mogelijk geacht, maar die moeten dan ook voor alle Staten gelden. De provinciale convoyen van Holland en Zeeland moeten worden geweerd, „als myet betamende, noch „lydelyck wesende, dat geünieerde provinciën den een den „ander eenige lasten opstellen sonder contrarie de pacificatie „van Gendtnemaar es schuldigh de passage libre te wesene, „soo 't es in alle andere geünieerde provinciën. Ende in- gevalle dat de voorsz. van Hollandt en Zeelandt dat God „verhoede weygerde, zoo zullen zij versoecken, datse han- „gende de dispute op de voirsz. generale middelen, bij manie- „re van provisie afleggende 't voirsz. convoygelt, willen „practiqueeren de generale middelen op de inkomende en uit- „gaande goederen en de opbrengst laten voor de generaliteit „ter wille van de gemeene cause en de defensie van den „vaderlande" 9 Juni 1578 (blz. 331) werden de Staten van Zeeland door van Bergen c.s. verzocht, zonder uitstel te 's-Gravenhage te compareeren tot bevordering der gemeene middelen (in den „et de (ne) pemrectre que la générale practique et marcbe dessus les „moyens généraux en forme et mandère que leurs seront envoyés", (waar over wordt geschreven aan Holland en Zeeland)In de tweede o.a, „Les mis en avant des commis aux aides sur la practique et execution „des moyens généraux a practiquer en Hollandt et Zeelandt sur l'entrée „et sortie de toutes merchandises se mettra en communication et délifoé- „ration avec mons. Ie Prince d'Orange, pour, son advi'S od (gehoord), „estre procédé oomme conviendra".

Archief | 1929 | | pagina 86