24 Die strijd duurt het igeheele jaar door. 15 November tracht men de geschillen tot een eind te brengen door een commis sie van onpartijdige leden van Gelderland, Utrecht en Fries land en twee leden van den Raad van State, maar na lang durig discours door de pensionarissen Baerse van Zeeland en Oldenbarnevelt van Holland, insisteren èn Holland èn Zeeland op het door hen oorspronkelijk ingenomen stand punt. De Bemiddelingscommissie poogt de zaak te sussen zij verzoeken Holland en Zeeland „deze saecke van beider „zijden niet zoo ijverick op te nemen als het scheen dat ge- „daan worde" en tevens schriftelijk nader hun bezwaren in te dienen. Doch Zeeland zegt, dat het alles gezegd heeft, wat het te zeggen heeft, en morgen, te zullen vertrekken. Wat het, blijkens het ontbreken van verdere besprekingen ter zake, ook deed 1 Intusschen heeft Zeeland nog nooit iemand afgevaardigd naar het College Superintendent, waarom deswege d.d. 8 Febr. 1591 (R.G.P. 51, blz. 429) wordt besloten, dat eeinige gedeputeerden uit de St.-Gen. naar Zeeland zullen gaan, om o.a. daarop aan te dringen. 8 Febr. 1591 wordt de Raadsheer Aerntsma gecommit teerd, zich naar Zeeland te begeven om nogmaals aanwij zing van een Zeeuwsch lid in het College Superintendent aan te vragen. Het mocht alles niet baten. Er schoot niet anders over, dan het steeds onvoltallig gebleven college weder te ontbin den 30 Dec. 1593 compareeren de door Holland aangewezen Gecomm. Raden ter superintendentie van de admiraliteit, „verthoonen, dat zij ten dienste van den lande getreden zijn „in de bedieninge van de voirsz. superintendentie neffens „zijn Exc. (Maurits) op hoope, dat het college soude word- „den geformeert na de resolutie daerop genomen, ende dat „die gedeputeerde uijte provincie van Zeeland met hen int- „selve ampt getreden zouden zijn", maar aangezien dit steeds is mislukt, verzoeken zij de Staten-Generaal hen te ontslaan en verdere maatregelen te nemen ten dienste van het land en de eenheid. De Staten-Generaal gaan er noode toe over. Zóó werd het College Superintendent om hals gebracht. 1) Op andere punten werd tusschen Holland en Zeeland in 1590 een provisioneel accoord gesloten, waarover hierna {blz. 25) meer.

Archief | 1929 | | pagina 94