29 er van uit, dat Zeeland het recht had om liqent te heffen van alle goederen door haar provincie vervoerd) de juiste is. Waarom zou de provincie waardóór men vaart, licent voor vervoer op den vijand moeten geven, en niet de provincie waar de schepen, de lading, de afzenders thuis behoorden Bij al die geschillen nu staat Zeeland steeds op het stand punt dat de eerste provincie, zij zelf dus, alleen gerechtigd is tot ontvangst van het geheele verlofgeld en dat andere provinciën, speciaal Holland, van uit hun provincie door Zeeland passeerende goederen in het geheel geen licent mogen heffen. Het handelt nu zelf in strijd met het provisioneel accoord van 1590 dat wellicht door Holland ook niet altijd geheel gevolgd is tot Holland er genoeg van kreeg, en op zijn initiatief door de Staten-Generaal het geschilpunt officieel werd geregeld (1596). Deze volmaakte regelmatige handel wijze stelt Zeeland nu voor als iets onwettigs en beroept zich dan weer op het alleen tusschen Holland en Zee land gesloten Provisioneel accoord van 1590 en dan ont staan de heftige oneenigheden tusschen Holland en Zeeland van 15961597, die ik hierna zal beschrijven. De voorstel ling, door Paulus gegeven, is die, door de Zeeuwen voort durend naar voren gebracht. Uit de behandeling in de Staten-Generaal zal nu blijken, dat zij Holland's pretentie ten dezen telkens als een „nieu- wigheid" voorstellen, zich alleen beroepende op het prov. (onderhandsch) accoord van 1590, maar toch niet geheel uit komen voor het ter zake door hen ingenomen standpunt. Verder treft men in de Zeeuwsche deliberatiën en stukken aan hun speciale Gedeputeerden ter zake bij de Staten Ge neraal, aan de Staten van Holland, aan Maurits en aan de Staten-Generaal gericht, steeds de voorstelling aan, dat Hol land zijn positie in de Staten-Generaal misbruikt heeft, om de Staten-Generaal beslissing te doen nemen in zijn geest en aldus de Zeeuwen op onrechtmatige wijze dwingt om te buk ken voor Holland's particulier belang. 15881590, Geschillen over de helling van licent bij vervoer van Holland op en over Zeeland. Allereerst vermeld ik het voorspel van de „verschillen „tusschen Holland en Zeeland" van 15881590.

Archief | 1929 | | pagina 99