91 26. van de Graci Gods. 27. Potijfar. 28. de minne spiegel. 29. Sanderijn en Lanslot (nog een rol aanwezig). 30. Claas Klik (was lang 550 regels; gedeeltelijk aanwezig). Van de meeste is weinig of niets meer te vinden. Een schrale oogst dus. Hierachter vermeld ik, wat er nog te vinden is aan privilegiën. In het kerkelijk acteboek sloeg ik na, wat er vermeld was over den strijd der predikanten tegen de Rederijkers. Men vindt het hierna vermeld. Zoo men ziet, wordt het hier behandelde Sinnespel ook ge noemd. Ik was zoo fortuinlijk nog een, zij het ook zeer gehavend afschrift van het Stadhouders spel aan te treffen. Op folio papier geschreven (het eerstgevondene was een cahier) toont het een duidelijker hand en 't is ook vollediger dan het exemplaar van 1709. llegels, die in het laatste ontbraken, vond ik nu. Het ge heel won daardoor in duidelijkheid. Ik besloot daarom alles (voor zoover mogelijk) over te nemen uit het folio exemplaar. Jammer genoeg ontbraken een paar der eerste en ook de laatste pagina's. Den datum van deze copie kon ik dus niet te weten komen. Toen ik het spel gevonden had, meldde ik m'n vondst aan Prof. De Vooijs. Volgens zijn meening moest het stuk 100 a 150 jaar ouder zijn dan het afschrift van 1709. Prof. De Vooijs maakte den heer P. J. Meertens, Litt. Neerl. Dot'-, deelgenoot van m'n ontdekking. Op beider aansporen besloot ik, het geheel nader te bewerken. Een woord van warmen dank is hier zeker op zijn plaats voor de hul]) en voorlichting, die ik meermalen van den heer Meertens bij mijn arbeid mocht ontvangen. En zoo gaat het „spel van de stathouwer" opnieuw de wereld in, nadat het jaren aan jaren in vergetelheid heeft gerust. Moge het medewerken tot meerdere kennis van en belangstelling vóór de oude Kamers van Rethorica

Archief | 1930 | | pagina 153